تاثیر انتخابات در بازارها/ دلار و طلا همسو شدند/ رکوردزنی حباب دلاری درهم + فیلم

کدخبر: ۶۵۷۲۳۴
اقتصادنیوز: سردرگمی بازارها در بحبوحه انتخابات ادامه دارد. در معاملات امروز بورس سبزپوش شد، دلار و طلا پایین آمدند و سکه بالا رفت.
تاثیر انتخابات در بازارها/ دلار و طلا همسو شدند/ رکوردزنی حباب دلاری درهم + فیلم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بازار کاملا دچار سردرگمی انتخابات شده، بورس سبزپوش شد، صندوق‌های طلا خروج پول داشتند، دلار و طلای آبشده پایین آمدند، درهم و سکه بالا رفتند. با کاهش قیمت دلار تهران و رسیدنش به میانه کانال ۶۱ هزار تومان، حباب دلاری درهم در سال جاری رکورد زد.

بحث‌های اولین مناظره دور دوم انتخابات به بازار سه‌شنبه کشیده شد. یک ویدیو از ابراهیم شیبانی، رئیس کل بانک مرکزی در دوره ریاست جمهوری خاتمی، که واکنش تندی نسبت به اظهارات پزشکیان درباره FATF داشت، در بازار دست‌به‌دست می‌شد. رئیس کل اسبق بانک مرکزی که الان به سعید جلیلی نزدیک شده گفته بعضی‌ها که درباره FATF صحبت می‌کنند نمی‌دانند اصلا این چه چیزی هست. ابراهیم شیبانی گفته ما از ۴۱ بند FATF سی و نه بندش را اجرا می‌کنیم و اینکه تصور کنیم اگر FATF حل شود تحریم دیگر نیست اشتباه است و ربطی به هم ندارند.

یکسری تحلیلگر نسبت به این صحبت‌ها چهار موضع داشتند که در بازار مورد توجه بود. اول اینکه کسی منکر این نیست که FATF جای رفع تحریم را نمی‌گیرد، بلکه اگر تحریم‌ها رفع بشود و آن حل نشود، مشکل ما هم حل نخواهد شد. یعنی رفع مشکل FATF شرط لازم برای حل مشکلات بانکی هست اما کافی نیست. 

موضع دوم درمورد اجراییات بندها بود که معتقد بودند این ادعا که ۳۹ مورد اجرا شده درست و مستند نیست. سوم اینکه بانک‌های دنیا کاری ندارند که ما یک مورد را اجرا کرده‌ایم یا صد مورد را. مادامی که در لیست سیاه و خاکستری هستیم با ما کار نمی‌کنند. و آخر اینکه در موافقت‌نامه‌های مربوط به مبارزه با تروریسم و پولشویی، بحث اینکه چه می‌دهیم و چه می‌گیریم به این نحو مطرح نیست. مثل الحاق به کنوانسیون مبارزه با شکنجه است. کشورها نمی‌توانند بگویند چه امتیازاتی به من می‌دهید تا من هم قول بدهم شکنجه نکنم.

جزییات بازار ارز و سکه امروز ۱۲ تیر ۱۴۰۳ را در «کف بازار» ببینید.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی