گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و سکه

قیمت سکه روی گسل/ سقوط سکه ادامه‌دار شد؟/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 17 تیر 1403

کدخبر: ۶۵۸۱۱۳
اقتصادنیوز: روند حرکت قیمت سکه در جریان معاملات امروز به گفته معامله گران می‌تواند متاثر از قیمت دلار به مانند روز گذشته نزولی باشد.
قیمت سکه روی گسل/ سقوط سکه ادامه‌دار شد؟/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 17 تیر 1403
عکس: اقتصادنیوز/ دانیال شایگان

به گزارش اقتصادنیوز، انتظار تداوم روند کاهشی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه، خواسته مهم معامله‌گران پیش از آغاز معاملات امروز است؛ روندی که از روز گذشته و با اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی مسعود پزشکیان آغاز شد و تا پایان معاملات هم تداوم داشت.

فعالان بازار معتقدند فعال شدن جناح کاهشی در بازار ناشی از واکنش هیجانی به انتخاب نهمین رئیس جمهور ایران است و احتمال بازگشت دوباره به مسیر صعودی همچنان وجود دارد. به گزارش اقتصادنیوز، روندی که البته در روز گذشته اتفاق نیفتاد و قیمت سکه با تبعیت از روند کاهشی دلار، در جریان معاملات نقدی بازار با به کانال 41 میلیون تومان عقب نشینی کرد و در پایان معاملات 41 میلیون و 300 هزار تومان قیمت خورد.

همچنین روز گذشته حباب سکه هم کاهشی بود و به 19 درصد رسید. بررسی های اقتصادنیوز نشان می دهد دلیل کاهش حباب سکه هم افزایش ارزش ذاتی آن است که با رشد قیمت انس طلای جهانی در روز جمعه اتفاق افتاد و بالا رفت.

طلای آبشده هم در جریان معاملات روز یکشنبه به مانند سکه مسیری جز کاهش را پیش روی خود ندید و معاملات را در حالی آغاز کرد که به کانال 14 میلیون تومان وارد شده بود. طلای آبشده در ادامه معاملات هم در محدوده 14 میلیون و 800 هزار تومان تا 14 میلیون و 900 هزار تومان نوسان داد. براساس پیگیری خبرنگار اقتصادنیوز، معامله گران معتقدند محدوده یاد شده از حمایت بالایی برخوردار است و اگر طلای آبشده بتواند تثبیت روزانه بالای آن بدهد، مسیر ورودش به کانال 15 میلیون تومان هموار خواهد شد. اما اگر قیمت پایین این محدوده باقی بماند، مرز حمایت 14 میلیون و 700 هزار تومان در دسترس قرار خواهد گرفت و احتمال تداوم روند کاهشی در بازار وجود دارد.

اما قیمت دلار اصلی ترین مولفه موثر بر قیمت سکه هم روز گذشته را با گپ منفی 1550 تومان آغاز کرد و 58 هزار و 850 تومان معامله شد اما در نیمه اول معاملات تا 58 هزار و 500 تومان هم پایین رفت. دلار در نیمه دوم به کانال 59 هزار تومان وارد شد و در 59 هزار و 300 تومان به کار خودش پایان داد. دلار همچنین در جریان معاملات پشت خطی در میانه کانال 59 هزار تومان کمی بالا رفت و به 59 هزار و 450 تومان رسید.

معامله گران پیش بینی می کنند اگر امروز قیمت دلار در جریان معاملات بازار ارز مسیر نزولی روز گذشته را تداوم ببخشد، سکه هم از مرز حمایت 41 میلیون و 300 هزار تومان عقب نشینی خواهد کرد و کاهش شدیدتری را تجربه خواهد کرد. به عقیده این گروه دلار امروز در غیاب اونس می‌تواند سکه را به راحتی همراه خود کرده و در مسیر نزولی حرکت کرد.

گروهی دیگر از فعالان بازار هم معتقدند با توجه به کاهش حباب اقلام سکه و طلا در جریان معاملات روز گذشته و همچنین کاهشی مولفه های موثر،‌ قیمت سکه امروز مسیری جز کاهش را در پیش روی خود نخواهد دید. به عقیده این گروه رشد قیمت دلار در محدوده میانی کانال 59 هزار تومان سیگنال افزایشی به سکه نخواهد داد و در صورت عدم تداوم روند نزولی شاهد ثبات قیمت یا تحرک در محدوده رنج خواهیم بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی