گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و سکه

نقشه طلا و دلار برای قیمت سکه/ کانال 39 میلیون در رادار سکه/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 19 تیر 1403

کدخبر: ۶۵۸۶۰۵
اقتصادنیوز:‌ معامله گران معتقدند قیمت سکه امروز در جریان معاملات بازار شانس خود را برای شکستن یک مرز مهم امتحان خواهد کرد و در صورت تحقق این موضوع مسیر فلز گرانبهای داخلی دستخوش تغییر خواهد شد.
نقشه طلا و دلار برای قیمت سکه/ کانال 39 میلیون در رادار سکه/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 19 تیر 1403
عکس: اقتصادنیوز/ دانیال شایگان

به گزارش اقتصادنیوز، بازار طلا و سکه از روز گذشته به وضعیت راکد چند هفته قبل بازگشته است و معامله گران با توجه به تجربه ای که از سابقه بازار در سال های گذشته دارند؛‌ معتقدند همزمان با آغاز ماه محرم،‌ نوسانات قیمت ها به حداقل رسیده و در محدوده رنج متوقف شده است. مسیر روز دوشنبه بازار هم شاهد مثال همین مدعا بود و قیمت‌ها با وجود کاهشی که تجربه کردند؛ اما تغییر روندی را به ثبت نرساندند.

قیمت سکه امامی روز گذشته در بازار نقدی و همچنین سایت اتحادیه طلا و جواهر با قیمت مشابه معامله شد و با از دست دادن کانال 41 میلیون تومان،‌ با 40 میلیون و 600 هزار تومان به کار خود پایان داد. همچنین حباب سکه مسیر نزولی روزهای گذشته را ادامه داد و به کمترین میزان خود از ابتدای امسال رسید. معامله گران معتقدند انتظارات تورمی،‌ عرضه جدید خودروهای وارداتی و کاهش تنش ها در منطقه از جمله موضوعات مهمی هستند که بر کاهش حباب سکه اثر گذاشته اند.

سرنوشت قیمت سکه برای طلا هم تکرار شد و طلای آبشده هم نتوانست به کانال 15 میلیون تومان بازگردد و در حالیکه روز دوشنبه را با 14 میلیون و 730 هزار تومان آغاز کرده بود؛ در نیمه دوم معاملات به حرکت نزولی خود ادامه داد و در حدود 14 میلیون 700 هزار تومان بسته شد. بررسی های خبرنگار اقتصادنیوز نشان می دهد قیمت طلای آبشده به پایین حمایت میانی خود رسیده است و اگر امروز زیر مرز حمایت مهم 14 میلیون و 700 هزار تومان تثبیت روزانه دهد؛ از روند صعودی خارج و مسیر نزولی را در پیش خواهد گرفت. به عقیده معامله گران مرز حمایت بعدی طلای آبشده 14 میلیون و 600 هزار تومان است که اگر با تداوم کاهش قیمت در شکستن آن موفق باشد،؛ می تواند تا حدود 14 میلیون و 340 هزار تومان هم پایین بیاید.

نکته جالب توجه معاملات روز گذشته مسیر یکسان طلا در بازار جهانی با بازار ایران بود؛‌ ارزش هر اونس طلا که در هفته گذشته از محدوده رنج خارج شد و به حدود 2390 دلار رسید؛ در جریان معاملات روز گذشته پایین آمد و در این لحظه به 2367 دلار رسیده است. تحلیلگران فنی معتقدند 2360 دلار تا 2370 دلار، محدوده حمایت مهم اونس طلاست که اگر بتواند در حفظ آن موفق باشد؛ دوباره افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد.

قیمت دلار هم به عنوان مولفه اصلی نوسان قیمت سکه معاملات روز دوشنبه را با عقب نشینی در کانال 59 هزار تومان به پایان رساند و با 59 هزار و 100 تومان بسته شد. اسکناس آمریکایی در جریان معاملات پشت خطی هم در همین حدود نوسان داد. معامله گران با توجه به روند نزولی قیمت‌ها در جریان معاملات روز گذشته و همچنین کاهش قیمت اونس طلا و دلار به عنوان دو مولفه موثر بر قیمت سکه، پیش بینی می کنند جناح کاهشی امروز هم در بازار نقش اول را ایفا کند و قیمت سکه در مسیر نزولی به حرکت خود ادامه دهد. براساس پیگیری خبرنگار اقتصادنیوز، فعالان بازار معتقدند 40 میلیون و 600 هزار تومان مرز حمایت مهم برای فلز گرانبهای داخلی است که اگر در جریان معاملات امروز بتواند از آن عبور کرده و زیر این مرز تثبیت روزانه دهد؛ کاهش بیشتر قیمت سکه و رسیدن به کف حمایتی 39 میلیون و 600 هزار تومان و حتی کف جدید 39 میلیون و 200 هزار تومان محتمل خواهد بود. براساس بررسی اقتصادنیوز، قیمت سکه آخرین بار پنج خرداد امسال در کانال 39 میلیون تومان قرار داشت و اگر امروز بتواند به روند نزولی خود ادامه دهد؛ پس از 46 روز دوباره به این کانال بازگشته است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی