جیب دولت با مالیات پر شد/ رشد 10 درصدی تامین هزینه‌ها از محل درآمدهای مالیاتی

کدخبر: ۶۵۸۶۷۶
اقتصادنیوز: رییس کل سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: در ۱۲ سال گذشته حدود ۴۷ تا ۴۸ درصد هزینه های جاری دولت از محل درآمد مالیاتی تامین می شد که در سال ۱۴۰۲ به ۵۷.۷ درصد رسید.
جیب دولت با مالیات پر شد/ رشد 10 درصدی تامین هزینه‌ها از محل درآمدهای مالیاتی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمدهادی سبحانیان در مراسم افتتاح آزمایشگاه داده کاوی مالیاتی اظهار کرد: امروز نظام مالیاتی در حال پوست اندازی است و یک حرکت پرشتاب تحولی را دنبالمی کند. در شقوق مختلف می توان این تحول را مثال زد. از یک منظر در حوزه اتکای منابع بودجه ای دولت به منابع مالیاتی که سالها آرزو بود توانستیم در یکی دو سال گذشته به آن دست پیدا کنیم و اتکای بودجه دولت به نفت را که عامل وضع نابسامان اقتصادی مثل تورم و رشدهای پایین اقتصادی بود را برطرف کنیم.

خبر مرتبط
خبر مهم برای مودیان مالیاتی/ این افراد حتما بخوانند

اقتصادنیوز: مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی گفت: آن دسته از مودیان با مالیات صفر نیازی به مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک ندارند.

وی افزود: ما با استفاده از اقدامات مختلفی که انجام دادیم با استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان توانستیم. در طی دهه ۹۰ و ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نسبت درآمد مالیاتی به بوجه عمومی بین ۳۷ تا ۳۸ درصد بوده و نظام مالیاتی نتوانسته منابع عمومی را تامین کند. این عدد در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۴ درصد بوده و سال گذشته توانستیم این رقم را به ۴۱.۴ درصد برسانیم.

رشد حدود ۱۰ درصدی تامین هزینه‌های دولت از محل مالیات

سبحانیان با بیان اینکه هزینه های جاری در همه جای دنیا از محل مالیات تامین می شود گفت: در ۱۲ سال گذشته حدود ۴۷ تا ۴۸ درصد هزینه های جاری دولت از محل درآمد مالیاتی تامین می شد که در سال ۱۴۰۲ به ۵۷.۷ درصد رسید.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه باید این راه امتداد پیدا کند افزود: اگر می خواهیم حرکت پرشتاب در حوزه مالیات تقویت شود باید مردم را سهیم کنیم. مردم باید بدانند که با مالیات پردازی آنها است که کشور پیشرفت خود را دنبال می کند. مردم باید نسبت به مصارف مالیات آگاهی پیدا کنند. اقدامی که از سال گذشته در این راستا انجام شد این بود که اشخاص حقیقی اجازه دهیم محل مصرف مالیات خود را تعیین کنند. اشخاص می توانند تعیین کنند مالیات آنها در کدام پروژه عمرانی در کدام استان هزینه شود.

وی تصریح کرد: موضوع دیگری که باید دنبال شود این است که نظام مالیاتی متکی بر داده و اطلاعات باشد. نظام چانه زنی که در سالهای گذشته بین نظام مالیاتی و مودیان وجود داشت کنار گذاشته شده است. در حال حاضر بین ما و مودی، داده حکم می کند. از سوی دیگر نگاه ما به مودی مالیاتی، شریک مالیاتی است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به لزوم شفاف سازی مالیات بر اساس نظام داده مبنا گفت: از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان در این زمینه استفاده می شود. در حال حاضر دسترسی نظام مالیاتی به اطلاعات، بسیار زیاد است و بیش از ۱۰ منبع اطلاعاتی داریم. بیش از ۲۵ هزار فیلد اطلاعاتی داریم که مرتبا به روزرسانی می شود که شناسایی درست و عادلانه نسبت به مالیات افراد داشته باشیم.

تحقق ۱۰۸ درصدی مالیات‌ستانی در سال گذشته

سبحانیان تاکید کرد: در سال گذشته بیش از ۸۸ درصد اظهارات مودیان مبتنی بر اطلاعاتی که ما داشتیم در حوزه اشخاص حقیقی پذیرفته ایم. بنابراین وارد فرآیند رسیدگی مالیاتی نشده است. نگاه ما نگاه تعاملی و رحمانی در حوزه مالیات است.

وی یادآور شد: سال گذشته درآمدهای مالیاتی ۱۰۸ درصد تحقق یافت. این اقدام از طریق شناسایی فرارهای مالیاتی انجام شد. قبلا کوچه به کوچه و شهر به شهر این اقدام صورت می گرفت ولی الان کارکنان سازمان مالیات پشت میزهایشان نشسته اند و فرارهای مالیاتی را شناسایی می کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به لزوم شناسایی فعالیتهای سفته بازانه بیان کرد: برخی افراد تلاش می کنند با استفاده از حسابهای دیگر کسب و کار خود را انجام دهند که این افراد را شناسایی می کنیم. در گذشته مبنا بر این بود که اظهارنامه مودیان اشتباه است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. امروز مبنا بر این است که اظهارنامه درست است مگر اینکه خلافش ثابت شود. علت آن است که به داده های لازم دسترسی داریم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی