گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و سکه

قیمت سکه در ۲ سناریوی متفاوت/ نوسان سکه در فاز صعودی؟؛ این ۳ دلیل افزایش قیمت سکه را محتمل کرد/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 20 تیر 1403

کدخبر: ۶۵۸۸۵۳
اقتصادنیوز: بازار امروز شاهد دو پیش بینی متفاوت از سوی معامله گران درباره روند حرکت قیمت سکه است؛ گروهی معتقدند مسیر نزولی تداوم خواهد داشت اما گروهی دیگر از فعالان بازار نظر دیگری دارند.
قیمت سکه در ۲ سناریوی متفاوت/ نوسان سکه در فاز صعودی؟؛ این ۳ دلیل افزایش قیمت سکه را محتمل کرد/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 20 تیر 1403
عکس: اقتصادنیوز/ دانیال شایگان

به گزارش اقتصادنیوز، بازار در حالی به پایان هفته سوم تیر نزدیک می‌شود که قیمت‌ها همچنان در مسیر نزولی در حال حرکت هستند و طلا و سکه کانال ها را یکی پس از دیگری از دست می دهند. روز سه شنبه سکه امامی نتوانست برای ماندن در کانال 40 میلیون تومان مقاومت کند و با از دست دادن آن، به کانال 39 میلیون تومان وارد شد. قیمت سکه امامی روز گذشته با 40 میلیون و 150 هزار تومان بازگشایی کرد اما در نیمه دوم معاملات مسیر نزولی را در پیش گرفت و حدود 39 میلیون و 950 هزار تومان قیمت خورد. به گزارش اقتصادنیوز، نکته جالب توجه در بازار سکه، قیمت سکه گرمی بود که همچنان با وجود فعال شدن جناح کاهشی در بازار و افت محسوس قیمت ها، ثبات قیمت را تجربه کرده است و حدود شش میلیون و 800 هزار تومان تا شش میلیون و 900 هزار تومان معامله می شود. این در حالیست که حباب سکه گرمی به دلیل توقف قیمت آن و کاهش قیمت دلار و اونس طلا افزایش را تجربه کرد و به 67 درصد رسید.

طلای آبشده هم وضعیتی مشابه با سکه را تجربه کرد و در حالی روز گذشته در میانه کانال 14 میلیون تومان قرار گرفت که به دلیل پایین تر بودن قیمت بازار از ارزش ذاتی طلای آبشده، حباب آن برای چهارمین روز متوالی منفی شد. در بازار جهانی هم قیمت اونس طلا مسیر نزولی را در پیش گرفت و در لحظه نگارش این گزارش 2368 دلار قیمت خورد. قیمت دلار هم معاملات بازار ارز از کانال 59 هزار تومان فاصله گرفت و با افت قیمت حدود 58 هزار و 800 تومان ارزش گذاری شد. دلار در جریان معاملات پشت خطی هم مسیر نزولی روز سه شنبه را ادامه داد و با توقف در میانه کانال 58 هزار تومان،‌ 58 هزار و 470 تومان قیمت خورد.

معامله گران معتقدند با توجه به کاهش قیمت اونس طلا و دلار که همواره قیمت سکه متاثر از آن ها مسیر خود را تعیین می کند؛ امروز در بازار شاهد عقب نشینی قیمت فلز گرانبهای داخلی در کانال 39 میلیون تومان خواهیم بود. بنابر بررسی خبرنگار اقتصادنیوز، سکه آخرین بار در تاریخ 27 خرداد 39 میلیون و 950 هزار تومان قیمت خورد و سپس به مسیر نزولی خود ادامه داد و تا مرز حمایت 39 میلیون و 700 هزار تومان هم پایین آمد. معامله گران معتقدند اگر سکه بتواند امروز در زیر این مرز مهم تثبیت دهد؛ شاهد کاهش قیمت بیشتر آن خواهیم بود.

همچنین تحلیلگران فنی با تاکید بر روند نزولی حباب طلای آبشده در بازار،‌ معتقدند میل به افزایش در بازار سکه وجود ندارد و قیمت ها امروز هم مسیر نزولی را تجربه خواهند کرد.

در مقابل گروهی دیگر از فعالان بازار طلا و سکه معتقدند مسیر قیمت ها از نزول به صعود تغییر خواهد کرد. به گزارش اقتصادنیوز، این گروه سه دلیل مهم برای ادعای خود دارند و معتقدند بازار در حالت اشباع فروش و واگرایی مثبت قرار گرفته است و برای تخلیه نیازمند بازگشت به مسیر افزایشی است. دومین دلیل مهم برای تغییر مسیر بازار، رسیدن قیمت‌ها به کف کانال صعودی است که تجربه نشان داده است هر زمان قیمت ها به کف کانال صعودی خود می رسند، تغییر روند می دهند و راه افزایش را در پیش می گیرند. دلیل سوم کاهش حباب صندوق‌های طلا در روز سه‌شنبه بود که به کمترین میزان در سه ماه گذشته رسید.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی