هشدار گرمای شدید در خاورمیانه/ مصرف برق در مرز هشدار است

کدخبر: ۶۵۹۰۰۹
اقتصادنیوز: ناظر عالی شرکت‌های توزیع نیروی برق با بیان اینکه افزایش دما عامل اصلی افزایش مصرف برق در ایران است نسبت به هجوم موج شدید گرما به خاورمیانه و دربرگیری مناطق جنوبی-شمالی کشور هشدار داد.
هشدار گرمای شدید در خاورمیانه/ مصرف برق در مرز هشدار است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم،  "سید سعید میرشریفی" در ارتباط با میزان مصرف برق توسط بخش‌های مختلف در فصل گرم سال جاری و لزوم مدیریت مصرف گفت: باوجود اقدامات مثتبی مانند برنامه‌ریزی کلان، دقیق و اجرای طرح‌های مدیریت مصرف برای تعرفه‌های مختلف به خصوص صنعتی، کشاورزی، تجاری و اداری، احداث یا توسعه بخش نیروگاهی توسط صنایع، اعم از نیروگاه حرارتی و تجدیدپذیر، توسعه، تکمیل و رفع نواقص شبکه انتقال و فوق توزیع، احداث انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر یا حرارتی و یا تکمیل بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، نظارت عالیه و ویژه بر عملکرد شرکت‌های توزیع در حوزه مدیریت و بهینه‌سازی مصرف و ارائه مشاوره، رؤیت‌پذیری و کنترل‌پذیری فیدر‌های اختصاصی صنایع با کنتور‌های هوشمند و هماهنگی بیشتر با وزارت نفت برای تأمین کافی و به موقع سوخت برای نیروگاه‌های کشور همچنان ناترازی میان تولید و مصرف برق وجود دارد.

ناظر عالی شرکت‌های توزیع نیروی برق ادامه داد: در کنار سایر اقدامات، وزارت نیرو برای عبور موفق از اوج بار تابستان سال 1403 تعداد 180 اقدام راهبری اجرایی کرد که همه این موارد گام‌های مؤثری در کاهش شدت رشد و جبران فاصله بین تولید و مصرف انرژی برق بود.

خبر مرتبط
چند مشترک خانگی پاداش صرفه‌جویی برق دریافت کردند؟

اقتصادنیوز: سخنگوی صنعت برق گفت: امسال با اجرای پویش با انرژی و ارائه جوایز ارزنده از جمله ٣٠٠ خودرو به مشترکانی که مصارف خود را کاهش دادند نظیر دو سال گذشته پاداش صرفه جویی پرداخت خواهد شد.


وی اضافه کرد: با این وجود متوسط دمای جهانی به ویژه در منطقه خاورمیانه و مشخصاً در ایران به میزان حداقل دو درجه بیشتر از میانگین بلند مدت، عامل اصلی افزایش حدود 5400 مگاواتی تقاضای مصرف برق نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این روز‌ها شده است.

میرشریفی ادامه داد: همین موضوع باعث بالا رفتن شدید نیاز مصرف برق پیاپی و ثبت حد نصاب بی‌سابقه 77 هزار و 152 مگاوات مصرف برق در یکی از گرمترین روز‌های سال جاری(سه شنبه19/04/1403) و خلق رشد 5 درصدی نیاز مصرف برق در کشور در سال جاری نسبت به اوج آن در سال 1402 شد و در صورت استمرار این وضعیت به احتمال قریب به یقین رشد بیش از 6 درصدی این مؤلفه در هفته‌های آتی نسبت به سال قبل دور از انتظار نخواهد بود.

ناظر عالی شرکت‌های توزیع نیروی برق در مورد مصرف برق در یک‌ماهه اول دوره اوج مصرف تابستان 1403 خاطرنشان کرد: طبق گزارشات روزانه پیک برق و آمار‌های رسمی اعلام شده، مدیریت مصرف در بخش صنایع بزرگ و انرژی‌بر(مشترکین برق منطقه‌ای) تقریباً محقق شده است و اطلاعات آماری در بخش مشترکین توزیع شامل همه تعرفه‌ها دقیقاً بیانگر تأثیر بالای افزایش دما کشور بر میزان مصرف و تأیید سهم زیاد تعرفه خانگی(به خصوص سرمایش) در این سطح است.

وی با تقسیم شرکت‌های توزیع به 4 گروه اصلی ادامه داد: شرکت‌های توزیع طبق گزارشات واصله برای این بازه زمانی به چهار گروه تقسیم می‌شوند که شامل شرکت‌هایی با افزایش درصد انرژی مصرفی زیاد، شرکت‌هایی با افزایش درصد انرژی مصرفی متوسط، شرکت‌هایی با کاهش درصد انرژی مصرفی متوسط و شرکت‌هایی با کاهش درصد انرژی مصرفی زیاد است.

خبر مرتبط
ماجرای ارسال پیامک هشدار برق برای 6 استان چه بود؟

اقتصادنیوز: مدیرعامل توانیر می‌گوید: به‌منظور مشارکت هموطنان در مدیریت مصرف برق در شرایط این افزایش مصرف، روز گذشته پیامکی برای هموطنان در ۶ استان کشور که عمدتاً مناطق گرمسیر بوده‌اند، در سطح هشدار ۲ صادر شد.


میرشریفی ادامه داد: هجوم موج شدید گرما به خاورمیانه و دربرگیری مناطق جنوبی-شمالی کشور علت رشد 6 تا 15 درصدی مصرف در این روز‌ها نسبت به دوره مشابه سال قبل است که باعث شده است این مناطق در این رشد بی‌رویه نیاز مصرف سهم اصلی را داشته باشند، بنابراین باید هوشیار بود که اگر این موج گرما و افزایش دما کل کشور را با همین شدت و همزمان متأثر می‌کرد چه بسا تأمین برق پایدار با مشکلات جدی مواجه می‌شد.

ناظر عالی شرکت‌های توزیع برق در پایان با تأکید بر ضرورت مشارکت مشترکین خانگی با هدف حفظ پایداری برق بیان کرد: در این روز‌ها به طور قطع با همکاری و همدلی مردم و کاهش 10 تا15 درصدی مصرف برق و جابجایی زمان مصرف برق از ساعات اوج مصرف به ساعات کم‌باری(23تا6صبح) و میان‌باری(18-20)، می‌توان ضمن تأمین برق مورد نیاز برای گردش چرخ صنعت، تولید و اشتغال کشتی صنعت برق را سالم به ساحل آرامش رهنمون کرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی