گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و سکه

طلا صحنه گردان شد؛ ساز مخالف سکه با قیمت دلار؟/ بازگشت قیمت سکه به مرز مهم/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 21 تیر 1403

کدخبر: ۶۵۹۰۷۳
اقتصادنیوز: معامله گران بازار معتقدند امروز قیمت سکه با وجود آنکه دلار مسیر نزولی را تجربه کرده است؛ به روند حرکت اونس طلا چشم دوخته و از آن پیروی خواهد کرد.
طلا صحنه گردان شد؛ ساز مخالف سکه با قیمت دلار؟/ بازگشت قیمت سکه به مرز مهم/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 21 تیر 1403
عکس: اقتصادنیوز/ دانیال شایگان

به گزارش اقتصادنیوز، آخرین روز کاری هفته در حالی فرا رسیده است که بازار در جریان معاملات روز گذشته شاهد حرکت خلاف جهت طلا و سکه با دلار بود؛ تغییر مسیری که از نوسان صعودی اونس طلا سرچشمه گرفت و بازار را دو قطبی کرد. براساس بررسی خبرنگار اقتصادنیوز، معامله گران بر حرکت الاکلنگی اونس طلا و دلار تاکید دارند و معتقدند اگر قیمت اونس روند صعودی را در پیش بگیرد؛ کاهش قیمت دلار اتفاق خواهد افتاد و در نهایت نوسان اونس ارزش ذاتی طلا و سکه را هدف خواهد گرفت و با حباب طلا و سکه بازی خواهد کرد. اتفاقی که روز گذشته شاهد آن بودیم و در پی افزایش قیمت اونس طلا، سکه امامی در جریان معاملات بالا رفت و در محدوده 40 میلیون و 200 هزار تومان معامله شد.

عامل دیگری که نوسانات بازار طلا و سکه را تحت تاثیر قرار داد، تعطیلی بازار از تاریخ 23 تا 30 تیر و نداشتن تسویه در این روزها بود که به چشم انداز افزایش قیمت انس طلا اضافه شد و روند بازار را تغییر داد. حرکت اونس طلا در مسیر صعودی ادامه دارد و ارزش آن در لحظه نگارش این گزارش به 2373 دلار رسیده است.

اعلام داده های تورمی آمریکا توسط فدرال هم خبر مهمی است که این روزها معامله گران چشم انتظار آن هستند تا مسیر حرکت بازار را پیش بینی کنند؛‌ از نگاه این گروه قیمت اونس طلا در روند کوتاه مدت می تواند به صعود خود ادامه دهد و وارد محدوده 2400 دلار شود. به عقیده برخی از فعالان بازار افزایش قیمت اونس احتمال نوسان در بازار طلا و سکه را بالا می برد.

بازار طلای ایران هم متاثر از بازار جهانی مسیر صعودی را در پیش گرفت و قیمت طلای آبشده از کف 14 میلیون و 300 هزار تومان تا 14 میلیون و 400 هزار تومان حمایت شد و در نهایت در محدوده 14 میلیون و 700 هزار تومان قرار گرفت و افزایش قیمت طلای آبشده، حباب آن را پس از 4 روز مثبت کرد.

نکته مهم و البته جالب توجه در بازار روز چهارشنبه، کاهش قیمت ربع سکه در روز افزایش قیمت طلا و سکه بود. ربع سکه در پایان معاملات روز گذشته 100 هزار تومان ارزان شد و 14 میلیون و 500 هزار تومان ارزش گذاری شد؛ موضوعی که به عقیده معامله گران می تواند متاثر از حراج سکه در مرکز مبادله ایران باشد. بررسی اقتصادنیوز از پانزدهمین و چهاردهمین حراج سکه در مرکز مبادله ایران نشان می دهد فروش ربع سکه در پانزدهمین حراج مرکز مبادله ایران نسبت به حراج چهاردهم،‌ افت 9 هزار قطعه ای داشته است و همین موضوع حباب ربع سکه را دو درصد پایین آورد و به 76 درصد رسید که کمترین میزان از 10 اردیبهشت تا به امروز است.

قیمت دلار هم به عنوان اصلی ترین مولفه اثرگذار بر قیمت سکه،‌ معاملات روز چهارشنبه را در حالی پشت سر گذاشت که با کاهش قیمت در کانال 58 هزار تومان،‌ با 58 هزار و 400 تومان به کار خود پایان داد. اسکناس آمریکایی در جریان معاملات پشت خطی هم با تداوم مسیر نزولی، 58 هزار و 230 تومان قیمت خورد.

معامله گران معتقدند قیمت سکه امروز در بازار مرز مهم 40 میلیون و 200 هزار تومان را پیش روی خود دارد که تثبیت در پایین و بالای آن مسیر حرکت فلز گرانبهای داخلی را تعیین خواهد کرد. براساس پیگیری خبرنگار اقتصادنیوز، سکه اگر بتواند در جریان معاملات امروز بالای مرز 40 میلیون و 200 هزار تومان نوسان و تثبیت دهد؛ مسیر صعودی روز گذشته را ادامه خواهد داد و برای کانال های بالاتر دندان تیز خواهد کرد. همچنین اگر قیمت در زیر 40 میلیون و 200 هزار تومان ماندگار شود و ثتبیت روزانه دهد؛ روند حرکت سکه تغییر خواهد کرد و به کانال 39 میلیون تومان عقب نشینی خواهد کرد.

همچنین برخی از معامله گران با توجه به حرکت الاکلنگی دلار و اونس طلا در جریان معاملات روز گذشته که پیش تر به آن اشاره شد؛ معتقدند قیمت سکه در صورت تداوم روند کاهشی قیمت دلار،‌ سرگردان میان دو مولفه اثرگذار بر قیمت خود،‌ نیم نگاهی به قیمت اونس طلا خواهد داشت و به مسیر صعودی ادامه خواهد داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی