در یادداشت اینستاگرامی رئیس کل بانک مرکزی مطرح شد

موضع همتی درباره نرخ ارز

کدخبر: 371746
اقتصاد نیوز: رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی موضع این بانک درباره نرخ ارز را اعلام کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در مطلبی اینستاگرامی نوشت: این روزها تلاش می‌شود با القای رقم‌هایی از نرخ ارز در بازار و منتسب کردن ان به بانک مرکزی زمینه ساز سطحی خاصی از قیمت دلار در بازار شوند اما این گمانه زنی ها مورد تایید بانک مرکزی نیست و مبنای قیمت دلار برای بانک مرکزی  نیل به هدف تورمی است.

اشاره همتی به برخی گمانه ها است که گفته می شود از نظر مدیران بانک مرکزی کف قیمت دلار 20 هزار تومان است اما همتی می گوید: مبنای بانک مرکزی ثبات بازار ها و رسیدن به هدف تورمی اعلامی بانک مرکزی(22 درصد) است.همتی وعده داده با کارآمدترین روش ها از هر گونه عدم تعادل در بازار جلوگیری خواهد کرد.

متن کامل یادداشت رئیس‌کل بانک مرکزی به این شرح است:

در برخی از تحلیل‌ها، درخصوص شرایط فعلی بازار ارز، تلاش می‌شود که با القاء رقم‌هایی از نرخ ارز در بازار و منتسب کردن آن نرخ‌ها به بانک‌مرکزی، زمینه‌ساز سطح خاصی از نرخ ارز در بازار بشوند. ضمن تکذیب تمام گمانه‌زنی‌ها، تاکید می‌کنم که مستقل از تحولات سیاسی خارجی، تنها معیار اعمال سیاست‌های بانک مرکزی، مصالح اقتصادی کشور و ضرورت استمرار پایداری وثبات در بازارها و نیل به هدف تورمی است و لذا بر اساس سازوکار بازار، کارآمدترین روش را برای جلوگیری از هرگونه عدم تعادل در بازارها، به کار می‌بندد.

اعتقاد بانک‌مرکزی این است که به صورت طبیعی و درچارچوب فرآیندهای بازار، باید اجازه تخیله انتظارات متراکم شده به بازار ارز داده شود؛ لذا بانک‌مرکزی با رصد دقیق بازار ارز و عوامل شکل‌دهنده و مؤثر بر آن و به دور از هیجان، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

IMG_20201107_184812_823

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما