هزینه وام متاهلین یک میلیون تومان کاهش یافت

ترمز گرانی قیمت وام مسکن

کدخبر: 373820
کاهش هزینه قیمت اوراق در روز سه شنبه بیست و ششم آبان ماه سبب شد تا نرخ سود وام مسکن نسبت به روز قبل کاهش یابد اما هنوز این میزان بالاتر از 22 درصد است.

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در روز سه شنبه 27 آبان از روند گرانی خود باز ایستاد و هزار و 700 تومان نسبت به روز قبل خود ارزان تر شد. این رقم در روز دوشنبه 26 ابان ماه 82 هزار و 700 تومان ثبت شده بود. روند شتاب قیمت مسکن از روزهای یک شنبه و دوشنبه شروع شده بود و پیش بینی می شد که این که ترمز رشد مجددا کشیده شود. اما اینتغییرات قیمتی اوراق تسه چه تاثیراتی را بر هزینه وام و نرخ سود آن در گروه مجردین و متاهلین گذاشته است؟

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز سه شنبه 27 آبان قیمتی معادل با 80 هزار  و 970 تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. 

بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن در امروز باید 22 میلیون و 670 هزار تومان و متاهلین 38 میلیون و 870 هزار تومان اوراق تهیه می‌کردند.

اوراق تسه

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضیحات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها در روز گذشته از 17.5 درصد به 22.32 درصد و برای متاهلین به 22.20 درصد کاهش یافت.

با توجه به کاهش قیمت اوراق بانک مسکن مشاهده می شود که نرخ سود وام مسکن نیز از این طریق دچار کاهشی نسبت به روز قبل خود شده است. با این حال هنوز این نرخ بالای 22 درصد کشف می شود.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که 27 آبان ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 182 میلیون و 780 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 338 میلیون و 790 هزار تومان برآورد شد.

ملاحظه می شود که با توجه به کاهش قیمت اوراق تسه بانک مسکن در روز سه شنبه 27 ابان هزینه وام مجردین نسبت به روز قبل خود  486 هزار تومان کاهش یابد. هزینه وام متاهلین نیز نسبت به روز قبل 833 هزار تومان کاهش را تجربه کرد.

نوسانات قیمتی اوراق در روزهای اخیر در مرکز 80 هزار تومان بالا و پایین میشوند. این افت و خیز های قیمتی اوراق تصویر ثابتی را از ارزانی یا گرانی وام مسکن حداقل بر اساس داده های یک ماه گذشته وام مسکن نمی دهد. بنابراین نمی توان پیش بینی دقیقی را از ارزانی یا گرانی وام مسکن درروز های آتی ارائه نمود. با این حال روند قیمتی ای که در روز جاری از وام مسکن شروعی دوباره را کلید زده است نشان می دهد که برای روزهای بعد می توان انتظار کاهش هزینه وام مسکن را داشت.

اوراق تسه

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی