نرخ سود تقریبا در سطح 22 درصد ثابت ماند

گام‌های کوچک در ارزانی وام مسکن

کدخبر: 374039
اقتصاد نیوز : قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در روز چهارشنبه باز هم اندکی کاهش یافت. بر این اساس هزینه وام مسکن برای متاهلین نزدیک به 150 هزارتومان دیگر کاهش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در روز چهارشنبه 28 آبان در ادامه روند ارزان شدن خود حدود 300 تومان دیگر کاهش پیدا کرد . این رقم در روز سه شنبه 27 آبان ماه تقریبا 81 هزار تومان ثبت شده بود. هرچند این کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، میزان کمتری را تجربه کرد با این حال بازهم بر هزینه وام و نرخ سود تغییرات موثر بود.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن 2 وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن و وام دیگر برای بازسازی و تعمیر که در قالب تسهیلات جعاله، پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب می توانند تسهیلات بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز چهارشنبه 28 آبان قیمتی معادل با 80 هزار  و 660 تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین را 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. 

بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن در روز چهارشنبه باید 22 میلیون و 580 هزار تومان و متاهلین 38 میلیون و 817 هزار تومان اوراق تهیه می‌کردند.

اوراق تسه

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی، به نرخ کنونی تنزیل داده شود.

اساس این نرخ بر این مبنا است که یک مبلغ مشخص در زمان آینده، با توجه به نرخ بازدهی کشف شده، در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده، با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص، نرخ سود موثر برای مجرد ها در روز گذشته به 22.29 درصد و برای متاهلین به 22.18 درصد کاهش یافت؛ البته باید توجه کرد که نرخ سود اعلامی این وام ها در محدوده 17.5 درصد قرار دارد، اما در حقیقت متقاضیان بیش از 22 درصد هزینه خواهند پرداخت. 

در بیست و هشتم آبان ماه نیز با اینکه قیمت اوراق دچار کاهشی دوباره شده است اما هنوز نرخ سود وام مسکن بالاتر از مرز 22 درصد قرار گرفت.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به ما نشان می دهد که افراد در طول 12 سال، چه مبلغی را به عنوان هزینه وام، به بانک باز می گردانند. بر همین مبنا، خالص هزینه مجردینی که 28 آبان ماه برای اخذ وام مسکن از طریق اوراق تسه اقدام کرده اند، برابر با 182 میلیون و 694 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 338 میلیون و 643 هزار تومان برآورد می شود.

ملاحظه می شود که با توجه به کاهش قیمت اوراق تسه بانک مسکن در روز چهار شنبه 28 آبان، هزینه وام مجردین نسبت به روز قبلش،  87 هزار تومان کاهش یافته است. هزینه وام متاهلین نیز نسبت به روز سه شنبه با افت 150 هزار تومانی همراه شده است.

این کاهش قیمت اوراق در روز های اخیر سبب شد تا هزینه وام مسکن بازهم کمتر شود، اما شتاب کاهش قیمت در حد پایینی قرار دارد، به طوریکه با توجه به این ارقام انتظار نمی‌رود که روند ارزانی وام ادامه داشته باشد.

اوراق تسه

از دست ندهید
بلیط هواپیما