نرخ سود وام مسکن در کمترین حد پاییزی

دبل ارزانی وام مسکن در هفته سوم آذر

کدخبر: 377920
در روز 18 آذر رکورد ارزانی وام مسکن برای دومین روز متوالی ثبت شد در همین خصوص نرخ سود وام مسکن نیز به کمترین حد خود در پاییز رسید و به حدی پایین تر از 21 درصد نائل امد.

به گزارش اقتصادنیوز، در سومین هفته آذر نیز همانند هفته دوم شاهد روندی دیگر از ارزانی بودیم. در هجدهمین روز آذر نیز این روند ادامه پیدا کرده و قیمت هر کدام از اوراق با افتی چند درصدی نسبت به موقعیت مشابه در سه شنبه هفته قبل به حدی معادل با چند تومان رسید. این قیمت در مقایسه با روز گذشته چند تومان نیز کاهش داشته است. این کاهش سبب شد تا هزینه وام مسکن برای دومین روز متوالی شکسته شده و نرخ سود را به کمترین حد خود در پاییز برساند. این نرخ اکنون تقریبا چند درصد برآورد شده است.

اما این افت قیمتی در روز گذشته هزینه وام مسکن را برای مجردین ومتاهلین در روز سه شنبه 81 آذر دستخوش چه تغییراتی کرده است.

در ابتدا به بیانی مختصر در مورد اوراق تسهیلات مسکن می پردازیم. بسیاری از مردم با مشکل کمبود بودجه برای خرید مسکن مورد نیاز خود مواجه هستند و عملا بهترین راه پیش روی این افراد استفاده از تسهیلات بانکی می باشد. اوراق بانک مسکن از دسته برگه های بهاداری است که به شما اجازه می دهد تا بدون سرمایه گذاری های طولانی مدت به سرعت و در زمان کوتاهی بتوانید از تسهیلات مسکن بهره مند شوید.

‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

در روز سه شنبه 18 آذر قیمت هرکدام از اوراق مسکن با 640 تومان کاهش نسبت به روز گذشته به حدی معادل با 60 هزار و 300 تومان رسید. این مبلغ در روز گذشته با هزینه 60 هزار و 950 تومانی خود رکورد ارزانی وام مسکن را به نام خود ثبت کرده بود. اکنون این رکورد با چند تومان کاهش شکسته شده و روز سه شنبه به عنوان ارزانترین روز وام مسکن تاکنون به حساب می آید. 

این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. 

در همین خصوص در این روز هزینه وام مسکن مجردین به 16 میلیون و 880 هزار تومان رسیده و متاهلین نیز در این روز 28 میلیون و 940 هزار تومان هزینه برای اخذ وام پرداخت کردند.

تسه 18 آذر

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

نرخ سود وام مسکن در هجدهم آذر ماه به حدی معادل با چند درصد برای مجردها و چند درصد برای متاهلین رسید. کاهش قیمت اوراق موجب شد تا نرخ سود وام مسکن نیز با کاهشی تدریجی مواجه شده و به کمترین حد خود در سه ماه گذشته نائل آید. 

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز هجدهم آذر برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 177 میلیون تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 328 میلیون و 873 هزار تومان برآورد شد.

مقایسه این هزینه ها با ارقام ثبت شده در روز گذشته نشان می دهد مبلغی که در نهایت مجردین بایستی در طول 12 سال به بانک مسکن در قبال اخذ وام بپردازند نسبت به روز دوشنبه که ارزان ترین روز وام مسکن بود، 181 هزار تومان کاهش پیدا کرده است. این کاهش برای متاهلین متقاضی وام تقریبا 311 هزار تومان به ثبت رسیده است.

تحلیل روند هزینه وام مسکن

دوشنبه و سه شنبه هفته جاری رکورد های متوالی در ارزانی وام مسکن به ثبت رسید. روند کاهشی قیمت اوراق در ابتدای هفته آغاز شد و درنهایت دو رکورد را رقم زد اما این رکوردها در روزهای اخیر شتاب کمی داشته اند.

 این کاهش شتاب در روند ارزانی قیمت وام مسکن ممکن است این روند را در آینده ای نزدیک متوقف کند. 

تسه 18 آذر

source: اقتصادنیوز
تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۳ بهمن

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات دوم بهمن‌ماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید