بررسی هزینه وام مسکن برای مجردین و متاهلین

پایان ارزانی وام مسکن؟

کدخبر: 382855
اقتصادنیوز : در دومین هفته زمستانیِ وام مسکن، قیمت اوراق رویه ای افزایشی به خود گرفته است. حال سوال اینجاست که آیا هفته بعد وام مسکن گرانتر خواهد شد؟

به گزارش اقتصادنیوز، هزینه وام مسکن در ابتدای هفته اخیر به نازل ترین حد خود از ابتدای پاییز تا کنون رسید و رکورد ارزانی را در این هفته به ثبت رساند. این رکوردها در روز یک شنبه پس از برخورد به کف 52 هزار تومان برای هر کدام از اوراق دوباره مسیری افزایشی پیدا کرد. این روند افزایشی که از روز یکشنبه آغاز شد مسیری تدریجی داشته و تاکنون ادامه داشته است. 

اما رکورد ارزانی قیمت اوراق در هر هفته، هزینه وام مسکن و نرخ سود را نیز متاثر از همین ارزانی کرده و این متغیرها را نیز به کمترین حد خود در این مقطع رساند. تا آنجا که سرانجام هزینه وام مسکن مجردین در حدی کمتر از 15 میلیون تومان در این هفته رقم خورد.

هزینه خریداوراق مسکن

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق 52 هزار و 650 تومان به دست آمده بود که نهایتا در انتها این رقم به 56 هزار و 360 تومان رسید. 

در نهایت در بازه زمانی ششم تا دهم دی ماه قمیت اوراق تسهیلات مسکن 3 هزار و 700 تومان افزایش پیدا کرده و رشدی معادل با 7.03 درصد را به ثبت رسانید.

برای دریافت وام مسکن از این مسیر طبق قوانین بانک مسکن مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه 14 میلیون و 740 هزار تومان و در روز چهارشنبه 15 میلیون و 780 تومان محاسبه شد. 

1

مقایسه چهارشنبه هفته اخیر با چهارشنبه هفته گذشته نشان می دهد هفته دوم زمستانی وام مسکن مجردها را تنها 512 هزار تومان افزایش داده است.

 این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 25 میلیون و 270 هزار تومان ثبت شده بود که در انتها با نزدیک به 880 هزار تومان افت نسبت به چهارشنبه هفته قبل به 27 میلیون تومان تنزل پیدا کرد.

2

رکورد ارزانی وام مسکن درشنبه ابتدای هفته دوامی پیدا نکرد و رفته رفته بر مبلغ پرداختی متقاضیان وام افزوده شد تا آنجا که مقایسه دهم  و سوم دی ماه نشان می دهد رشد هفتگی قیمت اوراق در این موعد 3.3 درصد بوده است.

نرخ سود موثر

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اخذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل می شود در محاسبه نرخ سود باید مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

بنابر توضیحات یاد شده با کسر هزینه های هر روزه اوراق تسه از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای متقاضیان وام دیگر 17.5 درصد نخواهد بود. 

در همین خصوص نرخ سود در ابتدای هفته برای مجردین 20.33 درصدمحاسبه شد و در انتهای هفته نیز حد این نرخ به 20.57 درصد رسید. این بازه تغییرات نرخ سود برای متاهلین نیز از 20.32 درصد تا  20.56 درصد افزایش داشت.

افزایش اندک در هزینه اوراق سبب شد تا نرخ سود نیز برای متفاضیان وام مسکن کمتر از 0.3 درصد افزایش پیدا کند.

3

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را باید به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است.

بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز شنبه ششم دی  ماه 174 میلیون و 850 هزار تومان بود و در انتهای هفته  175 میلیون و 900 هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از 325 میلیون و 200 هزار تومان به 327  میلیون تومان رسید.

هزینه ای که در مجموع متقاضیان وام مسکن در ازای دریافت وام می پردازند روندی همگون با روند سود و هزینه اوراق داشته است. بنابراین در این شاخه نیز هزینه نهایی وام مسکن در نخستین روز هفته اخیر به کمترین حد خود رسید.

شتاب افزایشی قیمت اوراق

در مرور ارقام آمارهای قیمت اوراق تسه در یک ماهه اخیر مشاهده می شود که زمانی که شتاب قیمت اوراق کاهش می یابد به مرور روند قیمت اوراق نیز دچار تغییر می شود و برعکس. بر همین اساس اکنون مشاهده می شود که روند افزایش قیمت اوراق شتابی افزایشی پیدا کرده است این عمل می تواند دلیلی بر افزایش گرانی وام مسکن در هفته بعد باشد.

تیتر یک
  • قیمت دلار هرات زیر قیمت دلار بازار داخلی

    قیمت دلار کاهش یافت و به زیر مرز ۲۳ هزار تومان بازگشت. قیمت سکه امامی نیز با وجود افزایش قیمت طلای جهانی تغییرات منفی…

از دست ندهید
بلیط هواپیما