روند گرانی اوراق تسه متوقف شد

سقف نرخ سود وام مسکن در بازار

کدخبر: 384223
در سومین هفته زمستان هزینه وام مسکن پس از ثبت گرانترین روز خود روندی نزولی را در پیش گرفت

به گزارش اقتصادنیوز، در هفته سوم زمستانی خرید وام مسکن یک رکورد گرانی به ثبت رسید اما درمیانه هفته دوباره قیمت ها روند نزولی خود را از سر گرفتند.

در همین راستا قیمت اوراق برای دو روز در کانال 60 هزار تومان قرار گرفت و پس از آن باز هم به کانال 50 هزار تومان بازگشت. اما در هیچ یک از روزهای هفته اخیر نرخ سود وام مسکن  از مرز 21 درصد بالاتر نرفت.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

هزینه خریداوراق مسکن

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق 59 هزار و 300 تومان به دست آمده بود که نهایتا در انتها این رقم به 57 هزار و 900 تومان رسید. 

افزایش قیمت اوراق این مبلغ را در روزهای یکشنبه و دوشنبه به کانال 60 هزار تومان برگردانده ولی در نهایت کاهش قیمت اوراق بازهم این متغیر را در محدوده 50 هزار تومان نگه داشت.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه 16 میلیون و 560 هزار تومان و در روز چهارشنبه 16 میلیون و 200 هزار تومان محاسبه شد. 

 این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 28 میلیون و 380 هزار تومان ثبت شده بود که در انتها با اندکی کاهش به 27 میلیون و 800 هزار تومان تنزل پیدا کرد.

روند نوسانی ای که قیمت اوراق در هفته اخیر از خود برجای گذاشت سبب نشد تا هزینه وام مسکن در دامنه ای بیشتر از یک میلیون تومان در این هفته جابه جا بشود. از سوی دیگر در راستای همین نوسانات قیمت در هفته اخیر گرانترین روز هفته به یکشنبه 14 دی ماه متعلق بوده که در آن هزینه وام مسکن برای مجردین 17 میلیون و 370 هزار تومان و برای متاهلین 29 میلیون و 780 هزار تومان ثبت شده است.

ارزانترین روز نیز در هفته سوم زمستان نیز به نام چهارشنبه 17 دی ثبت شد که در آن نازل ترین حد قیمتی اوراق رقم خورد.

اما هزینه ای که متقاضیان برای اخذ وام مسکن می پردازند در نهایت سود قیمت اوراق را از حد اسمی خود جدا کرده و حد بالاتری پیدا می کند.

N9

نرخ سود موثر

بانک مسکن نرخ اسمی اوراق را در محدوده 17.5 درصد عنوان کرده است. با توجه به اینکه متقاضیان دو هزینه را برای دریافت وام می پردازند محدوده این رقم دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

هزینه نخست را مجردین و متاهلان برای دریافت وام مسکن و هزینه ثانویه مبلغی است که آنها در طول 12 سال به بانک مسکن باز پرداخت می کنند.

روند محاسبات نرخ سود نشان می دهد که در روز یکشنبه بیشترین حد این متغیر ثبت شده که برابر با 20.9 درصد بوده است. یعنی 3.4 درصد بالاتر از نرخ اسمی آن.

با این حال رود نزولی در روزهای پایانی هفته اخیر این رقم را به سطح 20.7 درصد تنزل داد که کمترین نرخ سودکشف شده در این هفته است. 

N10

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز شنبه 13 دی ماه 176 میلیون و 670 هزار تومان بود و در انتهای هفته  176 میلیون و 320 هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از 328 میلیون و 300 هزار تومان به 327 میلیون و 700 هزارتومان رسید.

هزینه ای که در مجموع متقاضیان وام مسکن در ازای دریافت وام می پردازند روندی همگون با روند سود و هزینه اوراق داشته است. بنابرین در این شاخه نیز هزینه نهایی وام مسکن در آخرین روز هفته گذشته به کمترین حد خود رسید.

مقایسه آمار این هفته وام مسکن با هفته قبل خود نشان می دهد که روند گرانی ای که در هفته پیش آغاز شده بود در انتهای این هفته متوقف شده و احتمالا مسیری نزولی را در هفته آینده به ثبت برساند.

N8

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
  • تعدیل قیمت در دو منطقه محبوب پایتخت

    اقتصادنیوز : مناطق ۴ و ۵ دو منطقه محبوب خریداران مسکن هستند که فایل های نوساز در میان فایل های پیشنهادی فروش این…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید