اوراق تسه در مسیر ارزانی قرار گرفت

کاهش هزینه وام مسکن برای مجردها

کدخبر: 386470
اقتصادنیوز : روند ارزانی وام مسکن در روز شنبه 27 دی ماه ادامه داشته و رکوردی دیگر را ثبت کرد. در سه ماه گذشته این پنجمین باری است که هزینه وام مسکن مجردین به کمتر از 15 میلیون تومان رسید.

به گزارش اقتصادنیوز، در بیست و هفتم دی ماه روند ارزانی وام مسکن این هزینه را به کمترین حد خود در دی ماه رساند. روند ارزانی وام مسکن که از یک شنبه هفته پیش آغاز شده بود در روز شنبه 27 دی ماه به کمتر از 15 میلیون تومان برای مجردین رسید. از ابتدای پاییز تا کنون این پنجمین روزی است که هزینه وام مسکن تا این حد ارزان می شود.

این تغییر برای وام متاهیلن چگونه بوده و چه حدی را به ثبت رسانده است؟

هزینه وام مسکن

قیمت اوراق وام مسکن نسبت به چهارشنبه با 2 هزار و 100 تومان کاهش به 52 هزار و 460 تومان رسید. این افت قیمت، هزینه اوراق را به کانال 40 هزار تومان نزدیکتر کرد.

سقف وام تعیین شده برای مجردها 140 میلیون تومان و برای  متاهلان 240 میلیون عدد تعیین شده است،با توجه به آن که به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام جهت خرید خانه از وام مسکن اخذ کرد این قیمت برای مجرد ها به 14 میلیون و 680 هزار تومان در 27  دی ماه رسید. یعنی کمتر از 15 میلیون تومان. مرور این رقم در سه ماه اخیر خرید وام مسکن نشان میدهد این قیمت پنجمین روز است که در این بازه زمانی تا این حد ارزان می شود.قیمت وام مسکن متاهلین نیز طبق همین محاسبه به 25 میلیون و 200 هزار تومان تنزل پیدا کرد که این ارزانی نیز کم سابقه است.

اما این هزینه با مجموع پولی که متقاضیان در ازای اخذ وام مسکن در طول 12 سال به بانک مسکن باز پراخت می کنند مجموع مبلغی است که آنها برای وام مسکن می پردازند. با لحاظ کردن هزینه وام مسکن دیگر نرخ سود این وام، 17.5 درصد نخواهد بود.

اوراق تسه

نرخ سود وام مسکن

هزینه‌ای که متقاضیان وام برای دریافت مبلغی مشخص می پردازند به دو قسمت تقسیم می شود.

بخشی از آن پولی است که در ازای دریافت وام مسکن می پردازند و بخشی دیگر مبلغ دریافتی وام است که در طول 12 سال با نرخ تنزیلی مشخص باز پرداخت می کنند.

محاسبات نشان می دهد که نرخ واقعی وام مسکن در روز شنبه بیست و هفتم دی ماه باجود روند نزولی قیم اوراق اما هنوز تقریبا 3 واحد درصد از نرخ اسمی آن بالاتر است.

رقم نرخ سود وام مسکن در این روز برای مجردین و متاهلین 20.31 درصد برآورد شده و نسبت به روز چهارشنبه 24 دی ماه 0.1 واحد درصد کاهش پیدا کرد.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز بیست و هفتم دی ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند نسبت به چهارشنبه هفته پیش ( آخرین موعد برقراری بازار خرید اوراق مسکن تا پیش از امروز) نزدیک به 600 هزار تومان کاهش پیدا کرده و  برابر با 174 میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود.

 این رقم برای متاهلین 327 میلیون و 400 هزار تومان برآورد شده و نسبت به موعد قبلی فروش 1 میلیون تومان ارزانتر است.

اوراق تسه

تیتر یک
  • نرخ سود مداخله در قله زمستان ۹۹

    اقتصادنیوز: تزریق نقدینگی در بازار باز با هدف تثبیت در عملیات این هفته بازار باز رخ داد. این در حالی است که اعتبارات…

از دست ندهید
بلیط هواپیما