گزارش عملیات بازار باز روز چهار شنبه 8 بهمن

قبض 900 میلیارد تومان نقدینگی

کدخبر: 388969
اقتصادنیوز : در روز چهارشنبه 8 بهمن 3 هزار و 610 میلیارد تومان نقدینگی به بانکها تزریق کرده و 4 هزار و 590 میلیارد تومان نیز به دلیل سررسید توافق بازخرید از بانکها جمع آوری کرد. مابه التفاوت این دورقم خالص نقدینگی تزریق شده در بانکها در عملیات بازار باز محسوب می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز یک‌شنبه 5 بهمن‌ماه 1399 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، چهار بانک در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 47.6 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 36.1 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 12 روزه با حداقل نرخ 19.8 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 45.9 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهار‌شنبه 8 بهمن‌ماه انجام شد. همچنین در هفته گذشته 4.8 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی توسط کارگزاری بانک مرکزی در بازار ثانویه فروخته شد.

بازار باز

مابه التفاوت دو رقم تزریق شده و جمع آوری شده از بانکها قبض 900 میلیارد تومان است. به عبارت دیگر به طور خالص از بانکها در حدود 900 میلیارد تومان نقدینگی قبض شده است.

به علاوه، در هفته جاری بانک‌ها و موسسات اعتباری در یک نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند در مجموع به ارزش 35.8 هزار میلیارد ریال استفاده کرد. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند.

شایان ذکر است بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می‌کند. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌ سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما