بانک مرکزی اعلام کرد:

توافق ایران و کره برای انتقال منابع ارزی بلوکه شده

کدخبر: 394691
اقتصاد نیوز: بانک مرکزی اعلام کرد:در خصوص نحوه جابجایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره جنوبی توافق شده است.
رئیس کل بانک مرکزی و سفیر کره جنوبی در ایران، در جلسه ای که به درخواست سفارت کره جنوبی برگزار شد، در خصوص نحوه جابجایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره جنوبی توافق کردند. 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این جلسه، توافقات لازم در خصوص انتقال منابع به مقاصد مورد نظر انجام و تصمیمات بانک مرکزی در خصوص حجم منابع مورد انتقال و بانکهای مقصد به طرف کره ای اعلام شد. 
سفیر کره جنوبی در ایران اعلام کرد: کشورش آماده انجام کلیه اقدامات لازم برای استفاده از تمامی منابع بانکی ایران در کره جنوبی است و در این خصوص هیچ سقف و محدودیتی وجود ندارد.

 رئیس کل بانک مرکزی نیز ضمن استقبال از تغییر رویکرد کره جنوبی گفت: اگرچه جمهوری اسلامی ایران از تغییر رویکرد کشورها و افزایش همکاری ها استقبال می کند، اما پیگیری های حقوقی این بانک به منظور مطالبه خسارات ناشی از عدم همکاری بانکهای کره ای در سالهای اخیر به قوت خود باقی خواهد بود و طرف کره ای باید تلاش زیادی انجام دهد تا این سابقه منفی از بین برود.

منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی چقدر است؟

بر اساس اعلام بانک مرکزی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی حدود هفت میلیارد دلار است این هفت میلیارد دلار بیش از دو سال است در بانک های این کشور توقیف است و حتی به این سپرده ها سود نیز تعلق نگرفته است. در اواخر دی ایران و کره نشستی برگزار کردند که در آن طرف کره ای پیشنهاد تهاتر پول بلوکه شده با آمبولانس و کیت تشخیص کرونا را داده است.
این پیشنهاد با مخالفت شدید ایران روبرو شد، ایران خواهان آن است که از منابع ارزی بلوکه شده برای واردات غذا، دارو و کالاهای مورد نیاز خود استفاده کند.
ایران استدلال می کند چون غذا و دارو تحریم نیست کره جنوبی می تواند از منابع بلوکه شده در جهت تسهیل انتقال این اقلام استفاده کند. ظاهرا طرف کره ای در این خصوص قول هایی داده است.
 
 
تیتر یک
  • روند اوراق تسه در هفته دوم اسفند؛

    هزینه وام مسکن در این هفته برای متقاضیان تغییری نکرده و در محدوه ثابتی قرار داشته است. این اتفاق نرخ سود خرید وام را…

از دست ندهید
بلیط هواپیما