نرخ سود افزایش نمی یابد

5 خبر مهم همتی؛ از نرخ ارز تا نرخ سود

کدخبر: 397347
اقتصادنیوز: رئیس کل بانک مرکزی پنج خبر داد: رشد کارگاه های صنعتی در مسیر صعود است، از درجه سرگردانی پول کاسته شده، قیمت دلار نیما وارد کانال 22 هزار شد و نرخ سود بین 14 تا 22 مدیریت می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یک پست ایسنتاگرامی پنج خبرداد. رونق صنعتی و کاهش انتظارات تورمی جان کلام نوشته اخیر رئیس کل بانک مرکزی است.

خبر اول؛ رشد صنعتی

همتی در خبر خود به مردم نتایج مقدماتی محاسبات آماری بانک مرکزی از رشد سه ماههٔ سوم تولید کارگاههای بزرگ صنعتی را اکران کرد.

به گفته این مقام اقتصادی دولت حدود 10.7درصد و رشد نه ماههٔ آن  حدود  ۸ درصد بوده است. این گزارش از تداوم رشد بخش حقیقى اقتصادحکایت می کند.

 خبر دوم: کاهش در جه سرگردانی پول

او در ادامه با اشاره به آمارهای پولی در میانه زمستان نوشت: در پایان بهمن ماه رشد۱۲ ماهه پول ۵۶.۹ درصد و رشد۱۲ ماهه شبه پول۳۵.۳ درصد شد.

به گفته او این در حالی است که رشد۱۲ماهه پول درمهرماه ۸۸.۶ درصد و دردی ماه ۶۳.۸ درصد بود.رشد ۱۲ ماهه شبه پول نیز در مهر ماه۲۸.۱ درصدو در دی ماه ۳۴.۳ درصد بود.

همتی اعتقاد دارد: روند این دو متغیر پولی حاکی از کاهش سیالیت پول متأثراز کاهش انتظارات تورمی است.

قیمت دلار نیما در کانال 22 هزار

 رئیس کل بانک مرکزی در خبر سوم خود نوشت:  نرخ معاملات حواله های ارزی صادر کنندگان عمده به کانال ٢٢٠٠٠ تومان به ازای هر دلار در پایان هفته گذشته درسامانه نیما رسیده است. قیمت دلار در نیما در دوره پساترامپ با سرعت ملایمی تغییر کرده بود اما این خبر همتی حکایت از تند شدن شیب این نرخ در هفته گذشته داشته است.

خبر چهارم: تصمیم درباره نرخ سود

همتی با اشاره به کاهش انتظارت تورمی تاکید کرد: این نشانه از عدم ضرورت افزایش نرخ سود حکایت دارد و برنامه بانک مرکزى برمبنای قرار دادن نرخ سودحول میانگین دالان نرخ سود است.دالان نرخ سود بین 14 تا 22 درصد تعریف شده است.

کنترل رشد نقدینگی از مسیر ترازنامه بانکی

رئیس کل بانک مرکزی در اخر نیز نوشت:با اقداماتی که بانک مرکزی در مدیریت بین بانکی،خصوصاً،استفاده ازعملیات ریپو، انجام داد،میانگین نرخ سودبین بانکی به 19.7درصد کاهش یافت . بانک مرکزى براى پرهیز از افزایش نرخ سودبه دنبال اجراونظارت بر محدودیت رشد ترازنامه بانکها است.

 

تیتر یک
  • پیشرفت های محسوس در وین اما موانع همچنان باقی است

    اقتصاد نیوز: گره اصلی مذاکرات وین کجاست به نظر می رسد دامنه اختلافات فقط به حوزه تحریم ها نیز محدود نمی شود و اختلافات…

از دست ندهید
بلیط هواپیما