دژپسند: وام 147 هزار میلیارد تومانی به کارگزاری ها از عجایب است!

تشکیک وزیر اقتصاد در آمار وام بانک مرکزی

کدخبر: 401876
فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با تشکیک در آمار بانک مرکزی در خصوص پرداخت وام به کارگزاری ها گفت:پرداخت تسهیلات ۱۴۷ هزار میلیارد تومانی به کارگزاری‌ها از عجایب است.

به گزارش اقتصاد نیوز فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت و گو با فارس درباره اعطای وام به کارگزاری ها از سوی نظام بانکی گفت: در حال حاضر حدود ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شده که ۶۰ درصد آن سرمایه در گردش است. پرداخت تسهیلات ۱۴۷ هزار میلیارد تومانی به کارگزاری‌ها از عجایب است. با قاطعیت می گویم، مانده تسهیلات اعطایی به کارگزاری ها در شش ماهه اول سال به ۱۴ هزار میلیارد تومان نمی رسد، چه رسد به ۱۴۷ هزارمیلیارد تومان. 

او با بیان اینکه  روی اصل خبر اعطای وام 147 هزار میلیارد تومانی اطمینان ندارد اظهار کرد:در شرایطی که تورم ناشی از هزینه است باید هزینه واردات مواد اولیه، قطعات یدکی، واردات کالاهای خط تولید و هزینه مالی را کاهش دهیم بنابراین نباید نرخ سود افزایش یابد.

دژ پسند در حالی در خصوص اعطای وام 147 هزار میلیارد تومانی تردید می کند که آمار رسمی بانک مرکزی نشان می دهد:در سال 1399 تسهیلات دریافتی کارگزاری‌ها نسبت به سال 1398 رشد 324 واحد درصدی داشته است. به عبارت دیگر کارگزاری‌ها امسال 4 برابر سال 98 تسهیلات دریافت کرده‌اند.

در سال 1398 کل سیستم بانکی کشور 975 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که از این میزان 41 هزار و 500 میلیارد تومان معادل 4 درصد به کارگزاری‌ها اعطا شده است.

 

 

 

 

تیتر یک
  • عرضه دلار سه برابر هفته دوم سال شد

    اقتصاد نیوز:حجم عرضه دلار به‌صورت اسکناس در بازار متشکل در هفته اخیر بیش از سه برابر هفته دوم سال جدید بود. این عرضه…

از دست ندهید
بلیط هواپیما