بانک مرکزی: دلار سهمیه ای وجود ندارد

هدف تخصیص دو هزار یورو به هر کارت ملی

کدخبر: 426462
اقتصاد نیوز: بانک مرکزی با اشاره به اینکه دلار سهمیه ای وجود ندارد در رابطه به تخصیص دو هزار یورو در سال به هر کارت ملی توضیح داد.

به گزارش اقتصاد نیوز،در بازار ارز فعالان به ارزهایی که در قبال ارائه کارت ملی به خریداران تحویل می دهند دلار سهمیه ای می گویند. در واقع سیاستگذار برای رفع نیاز مردم معادل ارزی دو هزار یورو به هر کارت ملی یک بار در سال پرداخت می کند. این تامین نیاز به کد 24 است معروف است و بانک مرکزی با هدف تامین نیاز مازاد بر سرفصل های 23 گانه در نظر گرفته است.

فروش ارز با قیمت یک درصد بالاتر از بازار متشکل  انجام می شود و در روزهایی که شکاف قیمت دلار متشکل و بازار آزاد بیشتر می شود برای خرید این نوع دلار صف تشکیل می شود. برای دریافت این نوع دلار علاوه بر کارت ملی،کارت بانکی نیز باید به نام فرد باشد.

با توجه به محدودیت دریافت یک بار در سال بعضا افرادی با اجاره کارت ملی دیگران اقدام به گرفتن این ارز می کنند و مبالغی نیز برای اجاره کارت های ملی دریافت می‌شود. روند کار اینگونه است که دلالان، مبلغ لازم برای خرید دلار را در حساب فرد می‌ ریزند. سپس فرد دلال و صاحب کارت ملی به صرافی مراجعه می نمایند و فرد سهمیه دلار سالانه خود را دریافت می ‌کند و دلار را به دلال می‌ دهد.

در بازار فعالان به این نوع دلار، دلار سهمیه ای می گویند اما بانک مرکزی اعتقاد دارد این واژه یک سوء تفاهم بیشتر نیست و دلار سهمیه ای وجود ندارد او در رابطه با این نوع دلار که به کد 24 معروف است و برای سایر مصارف ارزی است توضیح می دهد.

بهزاد لامعی کارشناس ارزی بانک مرکزی در گفتگو با اکو ایران تاکید دارد: با توجه به نیازهای خردی که در بازار برای درمان، ارز دانشجویی، مسافر و.. وجود دارد سیاست گذار اقدام به احصای این نیازها در قالب فروش ارز خدماتی کرده است. این نیازها در شبکه  بانکی در قالب 50 سرفصل تعریف شده و در شبکه صرافی ها در قالب 24 سرفصل. 

او با اشاره به اینکه در این سر فصل ها تمامی نیازها برای خرید اسکناس احصا شده به توضیح سر فصل 24 در که در بازار به دلار سهمیه ای معروف است صحبت کرده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما