شرط دسترسی به حساب بانکی متوفیان اعلام شد

کدخبر: ۶۲۹۴۸۴
اقتصادنیوز: بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، نحوه دسترسی وراث به حساب بانکی متوفیان اعلام شد.
شرط دسترسی به حساب بانکی متوفیان اعلام شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بانک مرکزی، مؤسسات اعتباری مکلف شدند از تاریخ 01‌/01‌/1403 با هدف تسهیل بهره‌مندی وراث از موجودی حساب سپرده بانکی متوفیان خویش، در مورد متوفیانی که تاریخ فوت آن‌ها از 1 فروردین 1395 و بعد از آن است، در صورت درخواست هر یک از وراث قانونی، پس از کسر مالیات متعلق، مابقی موجودی سپرده و حسب مورد سود مترتب بر آن را به وراث پرداخت کنند.

بانک مرکزی در بخشنامه شماره 02.290537 مورخ 29 بهمن ماه سال جاری موارد زیر را ابلاغ کرد:

خبر مرتبط
مهلت پایانی دریافت سهام عدالت متوفیان اعلام شد

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گیلان گفت: وراث فوت‌شدگان حداکثر تا ۱۰ اسفند برای دریافت ارث سهام عدالت متوفای خود اقدام کنند.

احتراماً، بدین‌وسیله تصویر نامه شماره 201319‌/2 مورخ 18‌/10‌/1402 وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی در رابطه با نحوه اجرای تبصره (1) ماده (34) «قانون مالیات‌های مستقیم» برای استحضار و صدور دستور اقدام مقتضی ایفاد می‌شود. بر این اساس، مؤسسات اعتباری مکلف شده‌اند از تاریخ 01‌/01‌/1403 با هدف تسهیل بهره‌مندی وراث از موجودی حساب سپرده بانکی متوفیان خویش، در مورد متوفیانی که تاریخ فوت آن‌ها از 01‌/01‌/1395 و بعد از آن است، در صورت درخواست هر یک از وراث قانونی، پس از کسر مالیات متعلق، مابقی موجودی سپرده و حسب مورد سود مترتب بر آن را به وراث پرداخت نمایند.

همچنین مؤسسات اعتباری مکلف شده‌اند که مالیات کسر شده را حداکثر تا پایان ماه بعد آن به حساب‌های سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت کنند.

خواهشمند است دستور فرمایند مراتب با لحاظ مفاد بخشنامه شماره 149153‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/96 مورخ 16‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/5‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/1396 به تمامی واحد‌های ذیربط آن بانک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/مؤسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ شده و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید. ‌‌‌

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید