تسهیلات تخصیص یافته به بخش مسکن به تفکیک بانک طی ۱۰ ماهه ۱۴۰۲؛

رکوردداران وام مسکن در سال 1402

کدخبر: ۶۳۳۰۵۷
اقتصادنیوز: بر اساس بررسی ها از ابتدای سال 1402 تا دی ماه، شبکه بانکی کشور حدود 250 هزار میلیارد تومان وام مسکن به خانوار و صاحبان کسب و کار تخصیص دادند اما از میان همه بانک ها 2 بانک به عنوان سکانداران این دسته از تسهیلات قلمداد می‌شوند.
رکوردداران وام مسکن در سال 1402

به گزارش اکوایران، طی 10 ماهه ابتدایی 1402 مجموعا حدود 249 همت اعتبار توسط بانک‌های مختلف به خانوار و صاحبان کسب و کار جهت فعالیت در بخش مسکن تخصیص یافته است. در این آمار مجموعا 29 بانک و موسسه اعتباری مورد بررسی قرار گرفته که البته بانک آینده به دلیل عدم ارائه آمار، سهم صفر درصدی در تسهیلات مسکن اعطایی دارد. 

در این میان بانک مسکن و ملی از میان بانک‌های دولتی و بانک رفاه، ملت، تجارت و پاسارگاد از میان بانک‌های خصوصی، بیشترین تسهیلات مسکن از ابتدای سال جاری تا انتهای دی ماه را اعطا کرده‌اند. 

62 درصد تسهیلات مسکن توسط بانک‌های دولتی اعطا شده است

بر اساس آمارهای بانک مرکزی سه بانک ملی، سپه و پست بانک که جرو بانک‌های تجاری دولتی هستند، بیش از 24 درصد کل تسهیلات مسکن طی 10 ماهه ابتدایی سال جاری را اعطا کرده‌اند. 

در ادامه مشاهده می‌شود حدود 38 درصد کل تسهیلات 10 ماهه مسکن در 1402، توسط بانک‌های تخصصی دولتی که شامل بانک‌های مسکن، کشاورزی، صنعت و معدن، توسعه صادرات و توسعه تعاون تخصیص یافته است. 

1402121502

وام‌دهی به بخش مسکن توسط بخش خصوصی

در مقابل مشاهده می‌شود بانک‌های خصوصی شده که قبلا دولتی بودند شامل بانک صادرات، تجارت، ملت و رفاه کارگران سهمی بیش از 28 درصد از وام‌های تخصیص داده شده به بخش مسکن را به خود اختصاص داده‌اند.

این درحالیست که سهم کل بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی شامل: کارآفرین، سامان، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، سرمایه، سینا، گردشگری، شهر، دی، ایران زمین، قرض‌الحسنه مهر، قرض الحسنه رسالت، خاورمیانه، ایران و ونزوئلا و موسسه اعتباری ملل مجموعا کمتر از 30 همت وام به بخش مسکن تزریق کرده‌اند که کمتر از 12 درصد کل وام‌های اعطایی به بخش مسکن را تشکیل می‌دهد. 

سکانداران تسهیلات مسکن در ایران

در این میان از بین بانک‌های تجاری دولتی، بانک ملی با وام‌دهی به ارزش 50 همت در رتبه اول قرار دارد.

از میان بانک‌های تخصصی دولتی نیز مشاهده می‌شود که بانک مسکن با بیش از 90 همت اعتباردهی به بخش مسکن، در جایگاه اول قرار گرفته است. 

 در مقابل از میان بانک‌های خصوصی شده نیز، بانک رفاه و بانک ملت به ترتیب با 22.7 و 20.9 همت تخصیص وام به بخش مسکن در رتبه اول و دوم قرار گرفته‌اند و در جایگاه سوم نیز بانک تجارت حدود 14 همت تخصیص اعتبار به بخش مسکن تزریق کرده است.

مشاهده می‌شود در ردیف بانک‌ها و موسسات خصوصی، تنها بانک پاسارگاد بیش از 10 همت اعتبار بابت سرمایه گذاری در بخش مسکن تخصیص داده است. آمارها حاکی از آن است که کمتر از 14 همت از کل تسهیلات اعطا شده توسط بانک‌ها برای بخش مسکن، توسط بانک پاسارگاد صورت پذیرفته است. 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۴ اردیبهشت

      اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

    کارگزاری مفید