پیش‌بینی بورس در روز یک‌شنبه شش شهریور

جدال آمار و احساس در یک‌شنبه‌های ریزشی/ کار سخت بورس تهران

کدخبر: 363740
اقتصادنیوز : بورس تهران امروز صحنه جدال معامله گرانی است که سعی دارند با آمار و عملکرد برخی غول ها صف های خرید را تقویت کنند در مقابل کسانی که حس می کنند ظرفیت بورس اشباع شده و باید از بازار کوچ کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، بورس تهران هفته را کم نوسان و کم‌رمق آغاز کرد. شاخص کل تنها 0.25 درصد رشد کرد و شاخص کل هم‌وزن 0.22 درصد کاهش یافت. بازار بورس بازهم با خروج پول حقیقی همراه بود، رقم تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی روز شنبه 702 میلیارد تومان بود. در شرایطی که بازار از 20 مردادماه تا به امروز 26 درصد از ارزش خود را ازدست‌داده است، تحلیل‌گران با مفروضات متفاوت پیش‌بینی‌های متفاوتی برای بازار ارائه می‌دهند. سؤال این است که در میان تأثیر عوامل متعدد اقتصادی و سیاسی بر بازار، بورس به کدام سمت‌وسو می‌رود؟

چوب مداخله لای چرخ بازار

تحلیل‌گران بدبین بازار معتقدند مداخلات سیاست‌گذاران تنها موجب طولانی‌تر شدن روند تعدیل قیمت‌ها در بازار می‌شود. تصمیماتی چون ممنوعیت معاملات الگوریتمی، حذف سفارش حقوقی‌ها و ممنوعیت فروش سهم‌های خریداری‌شده در همان روز، مثال‌هایی از مداخلات در بازار است. این تحلیل‌گران معتقدند سیاست‌گذاران نباید مانع نوسانات طبیعی بازار شوند، باید عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تعیین کنند و هرگونه مداخله در بازار نمی‌تواند در بلندمدت تأثیرگذار باشد.

بورس یک شنبه

وضعیت بنیادی بازار

تحلیل‌گران خوش‌بین معتقدند که بامنظور کردن اثر تورم بر فروش شرکت‌ها ارزندگی سهم‌های بازار بیشتر می‌شود و بخش بزرگی از نمادها باید به روند صعودی تغییر مسیر دهند. انتشار گزارش‌های ماهانه و 6 ماهه نیز گفته‌ی این تحلیل‌گران را تقویت می‌کند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از شرکت‌ها با جهش درآمدی مواجه بوده‌اند. برای مثال گزارش ماهانه شرکت فولاد مبارکه اصفهان نشان می‌دهد که در شهریور 1399 موفق به شکستن رکورد فروش شده و به رقم 5 هزار و 510 میلیارد تومان بالغ شده است که نسبت به ماه گذشته 28 درصد رشد کرده است. میزان فروش شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) هم در شهریورماه افزایش ۴۷.۵۵ درصدی داشته است.

این گروه از تحلیل‌گران معتقدند بامنظور کردن اثر افزایش نرخ دلار در درآمد شرکت‌های صادرات محور، سودآوری این شرکت‌ها و ارزندگی سهام آن‌ها نیز افزایش‌یافته است. دلار در بازار آزاد در کانال 28 هزار تومان و دلار نیمایی در رقم 23 هزار و 550 تومان قرار دارد. درنتیجه این گروه روند بازار در روزهای آتی را صعودی پیش‌بینی می‌کنند.

مسئله انتظارات

گروهی از تحلیل‌گران معتقدند که اعتماد به بازار مخدوش شده است و بازسازی آن زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل روند خروج از بازار ادامه دارد و بورس همچنان در مسیر تعدیل و اصلاح است؛ اما در مقابل، عده‌ای دیگر معتقدند قیمت‌های بازار همچنان جذابیت دارد و با توجه به خبر افزایش درآمدهای ارزی دولت و تغییر روند بازارهای موازی، انتظارات سهام‌داران تغییر می‌کند و تغییر انتظارات بازار را کم‌کم به سمت بالا تغییر مسیر می‌دهد.

پیش بینی حرکت بورس از آمارهای دیروز

صف فروش در بازار دیروز 5 هزار 800 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد هم در حدود 8 هزار 200 میلیارد تومان برآورد شده است. رقم ارزش معاملات در مقایسه با متوسط هفته‌های گذشته عدد پایین‌تری است و از این نظر یک سیگنال منفی به‌حساب می‌آید. نکته دیگر حرکت شاخص کل در معاملات دیروز بود شاخص به‌محض بازگشایی حدود 24 هزار واحد بالا رفت اما بلافاصله با فشار فروش روبرو شد و نمودار خیز برداشت‌شده فرود نرمی یک‌میلیون و 634 هزار واحد داشت. این رفتار نشان برخی به‌محض مثبت شدن بازار به دنبال فروش سهام هستند حال یا با هدف خروج سرمایه یا به دلیل عادت به سود های قبلی. دوقطبی مثبت و منفی هم در بسیاری از صنایع دغدغه‌ها تحلیل گران درباره پایداری صعود در امروز و روزهای آتی است. در کنار این بورسی‌ها باور به سنت یک‌شنبه‌های ریزشی در بازار سهام‌دارند اما از طرف دیگر اخبار که درباره عملکردها آمده آنان را دل‌خوش به سبزپوشی بورس در امروز کرده است.

بورس سه

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما