کدخبر: ۳۶۶۹۰۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رنگ سبز بازار سهام پرید؟

سر بورس به سقف خورد/ شاخص زیر فشار صف‌های فروش نزولی شد

اقتصاد نیوز : در حالی که شاخص کل بورس روز گذشته در آستانه‌ رقم یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد قرار گرفته بود، در روز دوشنبه نتوانست به کانال بالاتر صعود کند و با ریزش ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحدی مواجه شد.

به گزارش اقتصادنیوز، بورس تهران در روز دوشنبه در شرایطی شروع به کار کرد که در پیش گشایش ارزش صف‌های خرید بیش از صف‌های فروش بود. 189 نماد صف خرید داشتند و ارزش صف‌های خرید یک هزار و 866 میلیارد تومان بود. نمادهای دی (بانک دی)، رانفور (خدمات انفورماتیک) و سفارس (سیمان فارس) بیشترین صف خرید را داشتند. همچنین 280 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش یک هزار و 521 میلیارد تومان بود. نمادهای وملی (گروه صنعتی ملی)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و لپارس (پارس الکتریک) بیشترین صف فروش را پیش از ساعت 9 صبح داشتند.  

در پایان معاملات دوشنبه، شاخص کل بورس تهران با افت 17 هزار و 500 واحدی در رقم یک میلیون و 579 هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با ریزش 2 هزار و 538 واحدی ،  416 هزار و 447 واحد را ثبت کرد. شاخص کل فرابورس نیز با افت یک درصدی به 18 هزار و 279 واحد رسید.

فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، فملی (ملی صنایع مس ایران)، تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) نمادهای قرمزرنگ بازار دوشنبه بودند که بیشترین اثر را بر شاخص داشتند.

آمار معاملات 21 مهر

صف‌های طویل فروش

در معاملات روز دوشنبه نسبت به روز گذشته ارزش صف‌های خرید کاهش یافت و ارزش صف‌های فروش افزایش چشمگیری داشت تا پس از 4 روز معاملاتی پیاپی که ارزش صف‌های خرید بیشتر بود، بازار با مازاد عرضه روبه‌رو شود.

ارزش صف‌های خرید بازار امروز هزار و 226 میلیارد تومان بود که نسبت به روز دیروز 5 درصد کاهش داشت. ارزش صف‌های فروش بازار نیز هزار و 844 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 54 درصد افزایش یافت.

خروج هزار و 394 میلیارد تومان پول حقیقی

در معاملات روز دوشنبه بازار سرمایه، بر خلاف روز گذشته که با ورود هزار و 666 میلیارد تومان پول حقیقی همراه بود، خالص پول حقیقی وارد شده به بازار منفی شد. بیشترین خروج پول حقیقی بورس دوشنبه از نمادهای وسپهر (سرمایه‎‌گذاری مالی سپهر صادرات)، وتجارت (بانک تجارت)، وبملت (بانک ملت) و فملی (ملی صنایع مس ایران) بود.

امروز در سمت تقاضا، 82 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 18 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 90 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 10 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

بزرگان بازار

بیشترین حجم معاملات بازار به نماد خساپا (سایپا) اختصاص داشت، در معاملات بازار امروز تعداد 2 میلیارد و 558 میلیون و 634 هزار و 933 سهم این شرکت معامله شد. پس از خساپا، وتجارت (بانک تجارت)، وسپهر (سرمایه‎‌گذاری مالی سپهر صادرات)، وبملت (بانک ملت) و خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بیشترین ارزش معاملات بازار نیز به نماد وسپهر (سرمایه‎‌گذاری مالی سپهر صادرات) تعلق داشت که رقمی معادل هزار و 446 میلیارد و 694 میلیون تومان بود. پس از وسپهر، خساپا (سایپا)، وتجارت (بانک تجارت)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌های فروشنده

در معاملات روز دوشنبه ارزش صف‌های فروش 600 میلیارد تومان بیشتر از ارزش صف‌های خرید بود، همچنین 82 درصد خریدها و 90 درصد فروش‌های بازار به معامله‌گران حقیقی اختصاص داشت. با توجه به حجم بالای خروج پول حقیقی در بازار امروز می‌توان گفت افزایش حجم فروش معامله‌گران حقیقی مانع از تداوم روند صعودی بورس شد.

روند ساعتی شاخص 21 مهرروند ساعتی شاخص هم وزن 21 مهر

 

 

این مطلب برایم مفید است
54 نفر این پست را پسندیده اند