کدخبر: ۳۶۷۳۲۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سنت شکنی شاخص در روز چهارشنبه؛

روزِ قرمز ۷۰ درصد بورس /ترمز شدید خودرو در بازار سهام

اقتصاد نیوز : در معاملات روز چهارشنبه، نسبت به روز گذشته، ارزش صف‌های فروش ۳ برابر صف‌های خرید بود تا ۷۰ درصد نمادهای بازار با کاهش قیمت مواجه شوند.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس تهران در 5 دقیقه ابتدایی تا سقف یک میلیون و 580 واحد صعود کرد اما پس از آن به سرعت نزول کرد و تا ساعت 10 و 10 دقیقه به کمترین رقم روز یعنی یک میلیون و 564 هزار واحد رسید. از آن پس شاخص کل با نوسان اندکی تا عدد یک میلیون و 560 هزار واحد پایین آمد تا شاخص بورس چهارشنبه را در همین رقم به پایان ببرد. با این حساب سنت چهارشنبه های سبز هم در بورس شکست و بورس در روزی که نماد سبز بازار بود با رنگ سرخ کار خود را تمام کرد.

در پیش گشایش ارزش صف‌های خرید بیش از صف‌های فروش بود. ارزش صف‌های خرید دو هزار و 681 میلیارد تومان بود. نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان)، رانفور (خدمات انفورماتیک) و شتران (پالایش نفت تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. همچنین ارزش صف‌های فروش 2 هزار و 60 میلیارد تومان بود. نمادهای خودرو (ایران خودرو)، وملی (گروه صنعتی ملی) و حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) بیشترین صف فروش را پیش از شروع معاملات داشتند. در طی معاملات روز چهارشنبه رفته رفته بر حجم صف‌های فروش بازار افزوده شد تا جایی که در پایان معاملات ارزش صف‌های فروش 3 برابر صف‌های خرید بود. نکته قابل تامل در صف فروش حضور نماد خودرو بود، این نماد برای چند روز در صف اول خرید قرار داشت اما امروز به یکباره به سمت فروش منحرف شد.

پایان سرخ هفته

در پایان معاملات چهارشنبه،هر سه شاخص کل در بازار سرمایه نزولی شدند، شاخص کل بورس تهران با ریزش 18 هزار واحدی در رقم یک میلیون و 561 هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با ریزش 2 هزار و 439 واحدی ،  411 هزار و 954 واحد را ثبت کرد. شاخص کل فرابورس نیز با افت 198 واحدی به 18 هزار و 75 واحد رسید.

فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و فملی (ملی صنایع مس ایران) نمادهای قرمزرنگ و شپنا (پالایش نفت اصفهان) و تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) نمادهای سبزرنگ بازار چهارشنبه بودند که بیشترین اثر را بر شاخص داشتند. شپنا و تاپیکو روز گذشته هم سبزرنگ‌های موثر بر شاخص بودند.

امروز 340 نماد کاهش قیمت داشتند که 70 درصد شرکت‌های بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند. از کل این 340 نماد، 243 نماد بورسی و 97 نماد فرابورسی هستند.  

آمار معاملات بورس 23 مهر

پیشتازی شپنا

بیشترین حجم معاملات بازار به نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت، در معاملات بازار امروز تعداد 633 میلیون و 534 هزار و 58 سهم این شرکت معامله شد. پس از شپنا، وبصادر (بانک صادرات)، وبملت (بانک ملت)، وسپهر (سرمایه‎‌گذاری مالی سپهر صادرات)، و ثامید (توسعه و عمران امید) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بیشترین ارزش معاملات بازار هم به نماد شپنا تعلق داشت که رقمی معادل هزار و 299 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، وسپهر (سرمایه‎‌گذاری مالی سپهر صادرات)، شتران (پالایش نفت تهران)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، و فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

فروش‌ها 3 برابر خریدها

امروز در سمت تقاضا، 80 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 20 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 83 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 17 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

ارزش صف‌های فروش بازار چهارشنبه 2 هزار و 900 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 49 درصد رشد داشت. ارزش صف‌های خرید نیز با 36 درصد کاهش نسبت به دیروز، 979 میلیارد تومان بود.

خروج پول از بورس

در معاملات روز چهارشنبه بازار سرمایه، خالص پول حقیقی وارد شده به بازار منفی شد. رقم تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی که از آن به خروج پول حقیقی از بازار تعبیر می‌شود در معاملات امروز 250 میلیارد تومان بود. بیشترین خروج پول حقیقی بورس چهارشنبه به نمادهای وسپهر (سرمایه‎‌گذاری مالی سپهر صادرات)، وبملت (بانک ملت)، و وبصادر (بانک صادرات) اختصاص داشت.

وسپهر با خروج 197 میلیارد تومان و افت قیمت 4.9 درصدی مواجه شد. وبملت هم با 97 میلیارد تومان خروج پول حقیقی و افت قیمت 2.6 درصدی همراه بود. وبصادر نیز با افت قیمت 4 درصدی و خروج 86 میلیارد تومان پول حقیقی روبه‌رو شد تا چهارشنبه روز خوبی برای نهادهای مالی بزرگ بازار سرمایه نباشد.

98 درصد فروش‌های امروز نماد وسپهر توسط معامله‌گران حقیقی انجام شد. این رقم برای وبملت 92 درصد و برای وبصادر 97 درصد بود. با مقایسه آمار فروش در این 3 نماد و آمار خروج پول‌های حقیقی، به نظر می‌رسد اغلب فروشندگان این 3 نماد از بازار خارج شده‌اند. به عبارت دیگر فروشندگان، به قصد خرید سهام بهتر یا ارزنده‌تر دست به فروش نزده‌اند، بلکه تحت تاثیر نااطمینانی‌ها و نوسان‌های بازار تصمیم به خروج از بازار گرفته‌اند.

روند ساعتی شاخص چهارشنبه 23 مهرروند ساعتی شاخص هم وزن 23 مهر

 

این مطلب برایم مفید است
107 نفر این پست را پسندیده اند