پیشی گرفتن صف های خرید از صف های فروش در بازار سهام؛

بازگشت سهامداران خرد به بورس

کدخبر: 373101
اقتصاد نیوز : در معاملات روز شنبه بورس، ارزش صف‌های خرید 133 درصد افزایش یافت و پس از 19 روز کاری، بورس شاهد ورود پول‌های حقیقی بود تا شاخص کل بورس برای دومین روز متوالی صعود کند.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز شنبه بورس، شاخص کل بورس 26 هزار و 500 واحد رشد کرد تا برای دومین روز متوالی کاری، روند صعود را طی کند. 

در پیش گشایش بورس، تعداد نمادهای صف خرید 195 نماد بود و 260 نماد صف فروش داشتند. صنایع «خودرو» شامل شرکت‌هایی مثل سایپا، پارس خودرو و ایران خودرو و «فلزات سنگین» شامل شرکت‌هایی مثل باما و ملی صنایع مس ایران بیشترین صف خرید را داشتند در سمت عرضه بازار، صنایع «بانک» شامل بانک‌هایی مثل آینده و شهر و «سرمایه‌گذاری‌ها» شامل شرکت‌هایی مثل هلدینگ ملی بیشترین صف فروش را داشتند.

در شروع معاملات بازار سهام، ارزش صف‌های خرید هزار و 636 میلیارد تومان و ارزش صف‌های فروش هزار و 215 میلیارد تومان بود. در ادامه معاملات بازار ارزش صف‌های خرید افزایش یافت و در دو ساعت ابتدایی معاملات، 130 میلیارد تومان پول حقیقی وارد بازار شد.

شاخص کل بورس تهران در 15 دقیقه ابتدایی 16 هزار واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و 237 هزار واحد رسید. این روند صعودی ادامه یافت و در نهایت در پایان معاملات روز شنبه شاخص کل در رقم یک میلیون و 247 هزار واحد ایستاد.

رشد 26 هزار واحدی شاخص بورس

در پایان معاملات ‌شنبه بازار سهام، 316 نماد رشد قیمت داشتند و 142 نماد کاهش قیمت داشتند و شاخص کل بورس تهران با رشد 26 هزار و 500 واحدی در رقم یک میلیون و 247 هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد 4 هزار و 500 واحدی ، رقم 369 هزار و 527 واحد را ثبت کرد. شاخص کل فرابورس نیز با رشد 399 واحدی به 15 هزار و 994 واحد رسید.

فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (ملی صنایع مس ایران) و خودرو (ایران خودرو) نمادهای سبزرنگ تاثیرگذار بر شاخص بودند.

بورس 24 آبان

بورس 24 آبان

تداوم رقم 10 هزار میلیاردی ارزش معاملات

در معاملات شنبه، ارزش معاملات کل بازار سهام 10 هزار و 483 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته افزایش 3.2 درصدی را نشان می‌هد. ارزش معاملات خرد با کاهش 18 درصدی نسبت به روز گذشته به 7 هزار و 421 میلیارد تومان رسید تا برای دومین روز پیاپی رقمی بالاتر از 7 هزار میلیارد تومان را ثبت کند.

ورود پول حقیقی به بورس پس از 19 روز کاری

بورس در روز شنبه، پس از 19 روز معاملاتی شاهد ورود پول‌های حقیقی بود. در معاملات امروز، خالص پول حقیقی ورودی 639 میلیارد تومان بود. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، ومعادن (توسعه معادن و فلزات) و کاما (شرکت باما) اختصاص داشت.

امروز در سمت تقاضا، 92 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 8 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 84 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 16 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد 133 درصدی ارزش صف‌های خرید

پس از آنکه بورس تهران در روز چهارشنبه شاهد رشد 139 درصدی ارزش صف‌های خرید بود، امروز ارزش صف‌های خرید 133 درصد رشد کرد و به رقم 2 هزار و 347 میلیارد تومان بالغ شد که بالاترین رقم از 19 مهرماه تاکنون است. 

در معاملات امروز، ارزش صف‌های خرید بازار از ارزش صف‌های فروش بیشتر شد. آخرین بار در تاریخ 20 مهرماه ارزش صف‌های خرید بیش از ارزش صف‌های فروش بورس بود. 

همچنین برای چهارمین روز پیاپی بورس با کاهش عرضه همراه بود. ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات امروز هزار و 647 میلیارد تومان بود که نسبت به روز کاری قبل 21 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بازگشت وسپهر به بازار

در معاملات روز شنبه، نماد وسپهر (سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات) بازگشایی شد و قیمت آن 15 درصد رشد کرد. در میان نمادهای با بیشترین حجم معاملات، وسپهر در رتبه سوم قرار گرفت و در میان نمادهای با بیشترین ارزش معاملات رتبه دوم به وسپهر اختصاص داشت.

بیشترین حجم معاملات بازار به خودرو (ایران خودرو) اختصاص داشت و پس از ایران خودرو، ونیرو (سرمایه‌گذاری نیرو) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بیشترین ارزش معاملات بازار نیز به نماد ثشاهد (سرمایه‌گذاری شاهد) تعلق داشت که رقمی معادل 408 میلیارد تومان بود. پس از ثشاهد، وسپهر (سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات)، ومعادن (سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات)، لپارس (کارخانجات پارس الکتریک) و وساپا (گروه سرمایه‌گذاری سایپا) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما