7 کارشناس تحولات امروز بورس تهران را پیش‌بینی کردند + جدول

کدخبر: 374550
اقتصادنیوز: اکثر تحلیل‌گرانی که در نظرخواهی وضعیت بورس تهران در روز یک‌شنبه 2 آذر 1399 بورس شرکت کرده‌اند، پیش‌بینی کرده‌اند که شاخص کل امروز صعودی نخواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز این تحلیل‌گران تاکید می‌کننداتفاقات ساعات پایانی روز گذشته بازار سرمایه، احتمال منفی شدن بازار امروز را بیشتر می کند. با توجه به عرضه سهام در سهم های بزرگ در روز گذشته انتظار می رود بازار امروز و فردا به تبع آن متعادل رو به منفی باشد و سپس روند مثبت به بازار باز گردد. همچنین حجم معاملات بالا و رونق بازار های جهانی از عوامل اصلی برای رشد دوباره بازار سرمایه هستند. 

آنها همچنین بر این باورند: با توجه به رشد 20 درصدی بازار سرمایه در چند روز گذشته، دیروز شاخص بازار سرمایه به محدوده مقاومتی خود برخورد کرد به همین دلیل فشار عرضه ها زیاد و به تبع آن حجم معاملات نسبت به روزهای گذشته بیشتر شد که طبیعی به نظر می رسد. پیش بینی می شود بازار امروز منفی باشد. اگر بازار روز دوشنبه عکس العمل مثبتی به منفی ها نشان داد و شاخص مثبت شد و همچنین شاهد افزایش حجم معاملات بودیم، انتظار این را باید داشت که بار دیگر روند بازار مثبت و صعودی شود. همچنین از نظر بحث های کلان اقتصادی و همچنین رکود در بازار های موازی، بازار سرمایه محلی مناسب برای سرمایه گذاری محسوب می شود و انتظار می رود سرمایه هایی که در بازارهای موازی سرمایه گذاری شده بود به سمت بازار سرمایه حرکت کند. 

 

درمقابل برخی از تحلیل‌گران وضعیت امروز بورس را صعودی ارزیابی می‌کنند. آنان در فهرست دلایل خود تاکید می‌کنند: افزایش ارزش معاملات در چند روز کاری اخیر نوید بخش تشکیل کف جدید در بازار است البته لازم است تا در هفته جاری ارزش معاملات خرد بیش از 10 هزار میلیارد تومان باشد. 

آنها در ادامه بر این باورند که در روز گذشته  شاهد فشار عرضه به ویژه در نیمه دوم بازار بودیم و نهایتا 269 میلیارد  تومان نقدینگی حقیقی ها از بازار خارج شد؛ افزون بر این به دلیل «شیوه نامه جدید زنجیره فولاد کشور» فشار فروش را در گروه فلزات افزایش یافت؛ اما در مقابل شاهد اتفاقات مثبت دیگری بودیم.مانند بازگشایی «وتجارت» در حال حاضر وبا توجه به تحولات اخیر ابهام دربورس بسیار کم شده است.همچنین اتفاق مثبت دیگر تداوم بهبود اوضاع نرخهای جهانی بود که  شاهد رشد نرخ کامودیتی ها و محصولات پتروشیمی و..  در عرصه جهانی بودیم.ارزش و حجم معاملات نیز طی روز معاملاتی گذشته به میزان قابل قبولی بود که به ترتیب با رشد 138% و 217% نسبت به روز معاملاتی چهارشنبه همراه بودند. به نظر می رسد با توجه به رفع ابهامات متعددی از جمله مشخص شدن نتیجه انتخابات امریکا، بازگشایی نمادهای بزرگ، توقف عرضه سهام عدالت و بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد جهانی و نرخهای جهانی، در صورت تداوم برتری تقاضا نسبت به عرضه در معاملات حقیقی ها شاهد روند صعودی در بازار سرمایه باشیم.

پیش‌بینی 2آذر 1399

از دست ندهید
بلیط هواپیما