خودرویی ها صدرنشینان جدول حجم معاملات شدند

لیدرها؛ بورس را سبزپوش کردند

کدخبر: 380136
در معاملات روز شنبه 74 درصد نمادهای بازار رشد قیمت داشتند و شاخص بورس را 31 هزار واحد بالا کشیدند.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس پس از 4 روز نزولی صعود کرد و با رشد 31 هزار و 527 واحدی به سطح یک میلیون و 444 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز به 445 هزار و 235 واحد افزایش یافت.

در پیش گشایش معاملات امروز بورس، 254 نماد معادل 39 درصد بازار صف خرید و 190 نماد معادل 27 درصد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت‌های پتروشیمی بوعلی (بوعلی)، مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) و سنگ آهن گهر زمین (کگهر) تعلق داشت و شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو (خگستر)، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و شرکت درخشان ایران (پدرخش) بیشترین صف فروش را داشتند.

در 15 دقیقه ابتدایی، شاخص کل 23 هزار واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 436 هزار واحد رسید. پس از آن به روند صعودی ادامه داد و در پایان معاملات، 31 هزار و 527 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 444 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 8 هزار و 840 واحد رشد کرد و در رقم 445 هزار و 235 واحد ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابورس با رشد 522 واحدی یک کانال بالا آمد و به رقم 19 هزار و 436 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 352 نماد رشد قیمت داشتند که 251 نماد بورسی و 101 نماد فرابورسی بودند. همچنین 105 نماد کاهش قیمت داشتند که 73 نماد بورسی و 32 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 74 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 22 درصد بازار افت قیمت داشتند.

آمار معاملات 29 آذر

لیدرهای بازار

در معاملات روز شنبه، شرکت ملی صنایع مس ایران (با نماد معاملاتی فملی) بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس تهران داشت و به تنهایی شاخص بورس را 3 هزار و 679 واحد بالا کشید. پس از فملی، فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص بورس  داشتند.

گروه سبز بورس

در معاملات امروز تمام نمادهای گروه استخراج کانه‌های فلزی رشد قیمت داشتند. 10 سهم این گروه؛ کاما، ومعادن، کگل، کچاد، تاصیکو، کروی، کمنگنز، کنور، کبافق و کگهر در روز شنبه سبزرنگ شدند. 

افت ارزش معاملات

در معاملات امروز بورس پایتخت، ارزش معاملات کل بازار با افت 48 درصدی به رقم 17 هزار و 96 میلیارد تومان رسید، ارزش معاملات خرد نیز 12 درصد کاهش یافت و به رقم 15 هزار و 60 میلیارد تومان رسید.

ورود پول های‌ حقیقی

بورس در روز ‌شنبه شاهد ورود هزار و 508 میلیارد تومان پول‌ حقیقی بود. بیشترین ورود پول حقیقی را سهام فولاد مبارکه داشت که 134 میلیارد تومان پول حقیقی را جذب کرد. پس از فولاد، فملی با ورود 130 میلیارد تومان پول حقیقی در رتبه دوم قرار داشت و سهام کاما (شرکت باما) در رتبه سوم بیشترین رقم تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی قرار گرفت.

امروز در سمت تقاضا، 90 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 10 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 80 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 20 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد تقاضای بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز چهارشنبه 84 درصد افزایش یافت و 2 هزار و 709 میلیارد تومان شد و ارزش صف‌های فروش به رقم 218 میلیارد تومان کاهش یافت که نسبت به روز معاملاتی قبل 77 درصد کمتر شده است.

عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات امروز، شرکت پتروشیمی بوعلی با صف‌ خرید 528 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از بوعلی، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و وکبهمن (مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش به نماد کپارس (شرکت کاشی پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 57 میلیارد تومانی داشت. پس از کپارس، پدرخش (شرکت درخشان ایران) و وسخراج (شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی) بیشترین صف فروش را داشتند. 

شپنا در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز ‌شنبه شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام شپنا 702 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، کاما بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد مبارکه رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، بانک ملت و شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو (با نماد معاملاتی خگستر) در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

خودرویی ها صدرنشینان جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، خگستر با تعداد 842 میلیون و 946 هزار و 918 سهم در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به سایپا تعلق داشت. بانک پارسیان و بانک تجارت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

آمار معاملات 29 آذر

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید