کدخبر: ۳۸۰۱۹۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیش بینی بازار سهام امروز ۳۰ آذر

خبرهای خوش برای بورس

اقتصاد نیوز : روند روز گذشته برای سهامداران نوید سبز پوشی در پایان فصل خزان را داد اگر عرضه های دم آخری شب یلدای سهامداران را خراب نکند.

به گزارش اقتصادنیوز، روند تغییرات نماگرهای بورس در روز شنبه مثبت بود. در معاملات روز شنبه شاخص کل رشد 31 هزار و 527 واحدی داشت و به رقم یک میلیون و 444 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد 8 هزار و 840 واحد در رقم 445 هزار و 235 واحد ایستاد. 352 نماد بازار سهام معادل 74 درصد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 22 درصد نمادها کاهش یافت.


اکوایران بررسی کرد؛ تا پایان سال سراغ کدام بازار برویم؟


 

بیشترین افزایش قیمت؛ رشد قیمت سهام کاما

روز گذشته سهام شرکت باما (با نماد معاملاتی کاما) بالاترین رشد قیمتی بورس را داشت. پس از کاما، شرکت بهنوش ایران (با نماد غبهنوش) و مگسال (با نماد زمگسا) بیشترین رشد قیمت را داشتند و در فرابورس نیز شرکت‌های کشت و صنعت دشت خرم‌دره (زدشت)، برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند)  و توسعه خدمات دریایی و بندری سینا (حسینا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت؛ روز بد بیمه پارسیان

بیمه پارسیان (با نماد پارسیان) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت را در میان شرکت‌های بورسی به خود اختصاص داد. پس از بیمه پارسیان، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان (وآذر) و کاشی الوند (کلوند) بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس اوراق مرابحه دولت، اراد60 و اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی801، تملی807، تملی804، تملی701 و تملی805 بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

از آن جایی نمادهایی که در پایان معاملات با صف خرید همراه هستند در روز بعد هم پرتقاضا هستند و نمادهای دارای صف فروش در پایان معاملات، در روز بعد هم با عرضه بالایی مواجه می‌شوند، به نظر می‌رسد بررسی عرضه و تقاضاهای پایانی روز شنبه، به پیش بینی روند بورس امروز کمک کند.

صف های بورس

بیشترین تقاضاها؛ بوعلی باز هم در صدر

در پایان معاملات شنبه، بیشترین ارزش صف خرید برای پنجمین روز پیاپی به شرکت پتروشیمی بوعلی (با نماد معاملاتی بوعلی) اختصاص داشت. در جدول صف‌های خرید روز شنبه پس از بوعلی، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) وکبهمن (مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها؛ صف فروش کپارس

نماد کپارس (شرکت کاشی پارس) بیشترین ارزش صف فروش بازار را به خود اختصاص داد و پس از کپارس، پدرخش (شرکت درخشان ایران) و وسخراج (شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی) در رتبه‌های بعدی جدول بیشترین ارزش صف فروش قرار گرفتند. 

صف های بورس

پیش بینی بورس امروز 

روز گذشته شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس صعود کردند. اما علاوه بر رشد شاخص‌ها، دو علامت مثبت مهم در بازار دیده می‌شود که می‌تواند خبر خوبی برای سهام‌داران باشد.

یکم؛ رشد تقاضا

در پایان معاملات اولین روز هفته، 219 نماد صف خرید داشتند و ارزش صف‌های خرید 2 هزار و 709 میلیارد تومان بود که نسبت به روز چهارشنبه 84 درصد افزایش داشت. همچنین 36 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش 218 میلیارد تومان بود که کاهش 77 درصدی را نسبت به روز کاری قبل نشان می‌دهد.

دیروز شاهد ایجاد مازاد تقاضای 2 هزار و 491 میلیارد تومانی بودیم که نسبت به روز چهارشنبه 367 درصد افزایش داشت. رشد ارزش صف‌های خرید و وجود مازاد تقاضا در بورس می‌تواند بورس را در دومین روز هفته هم سبزپوش کند.

دوم؛ ورود پول حقیقی

اتفاق مهم دوم در معاملات دیروز ورود هزار و 508 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس بود که بیشترین ورود پول حقیقی از ششم آبان تاکنون است. پس از آن که بورس در 4 روز پیاپی شاهد خروج پول‌های حقیقی بود، روز گذشته رقم قابل توجهی پول حقیقی به بورس وارد شد که می‌تواند بر تقاضای بورس در روزهای آینده بیفزاید.

این مطلب برایم مفید است
90 نفر این پست را پسندیده اند