پیش بینی بازار سهام تهران در دومین هفته دی ماه 1399

خیز بورس پایتخت برای صعود+ نمودار

کدخبر: 381475
اقتصاد نیوز : شاخص کل بورس در نخستین هفته دی ماه 34 هزار و 480 واحد رشد کرد و شاهد ورود 2 هزار و 756 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس بودیم. آیا این روند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟

به گزارش اقتصاد نیوز، در هفته گذشته شاخص کل بورس در مجموع 34 هزار و 480 واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و 447 هزار واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن نیز رشد 32 هزار و 81 واحدی را ثبت کرد. در نتیجه بورس در مجموع هفته‌ای صعودی را پشت سر گذاشت، سوال سهام‌داران این است که روند حرکت بورس در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

رشد بازدهی هفتگی

پس از آنکه بورس آذرماه را با بازدهی منفی به پایان برد، در هفته اول دی ماه بازدهی شاخص کل بورس تهران مثبت شد. شاخص کل 2.5 درصد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 447 هزار و 840 واحد رسید.

روند تغییرات شاخص کل در روزهای یکشنبه و دوشنبه نزولی بود ولی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه صعودی شد. 

رشد شاخص هم‌ وزن

برخلاف شاخص کل، شاخص کل هم‌وزن در تمام هفته روندی صعودی داشت. شاخص کل هم‌وزن در روز چهارشنبه به رقم 468 هزار واحد رسید که بالا‌ترین رقم از اول شهریور است. شاخص هم وزن در پایان هفته نسبت به پایان هفته قبل 32 هزار و 81 واحد بالا آمد و بازدهی مثبت 7.35 درصدی را ثبت کرد.

پیش بینی بورس هفته

در هفته گذشته علاوه بر شاخص کل و شاخص هم وزن، دیگر نماگرهای بازار هم روندی مثبت داشتند، با این حال بررسی دقیق‌تر روندهای هفته پیش می‌تواند تصویری دقیق‌تر از وضعیت بورس تهران به دست بدهد.

روند تغییرات ارزش معاملات

در هفته گذشته، تغییرات ارزش معاملات کل بازار سهام در روزهای شنبه و دوشنبه نزولی بود و در باقی روزها صعودی شد. در هفته گذشته کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز دو‌شنبه بود که ارزشی معادل 16 هزار و 214 میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته روز چهارشنبه محقق شد که با رشد 43 درصدی به رقم 27 هزار و 923 میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته 19 هزار و 638 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 22 هزار و 104 میلیاردی هفته پیشین، افت 11 درصدی داشته است.

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس نیز 15 هزار و 473 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 16 هزار و 617 میلیاردی هفته پیشین، افت 7 درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته 16 هزار و 514 میلیارد تومان بود که در روز سه‌شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز دو‌شنبه برمی‌گردد که 14 هزار و 550 میلیارد تومان بود.

ورود پول حقیقی

خالص پول حقیقی ورودی به بورس، در کل هفته گذشته مثبت بود. در مجموع در کل هفته 2 هزار و 756 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. ورود پول‌های حقیقی به بورس در تمام روزهای هفته نشانه‌ای مثبت برای بورس تهران است.

رقم مثبت تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در هفته گذشته برای فعالان بازار سهام امیدوارکننده است و می‌توان آن را علامتی برای تداوم روند صعودی شاخص‌های بازار تلقی کرد.

مازاد تقاضا در بازار

ارزش صف‌های خرید در تمام روزهای هفته گذشته بیشتر از ارزش صف‌های فروش بود. در نتیجه معاملات بورس با مازاد تقاضا همراه بود. میانگین ارزش مازاد تقاضای بورس در هفته گذشته هزار و 972 میلیارد تومان بود و با توجه به میانگین 361 میلیاردی مازاد عرضه در هفته پیشین، نشانه‌ای مثبت برای بورس تهران است.

میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته گذشته، 2 هزار و 429 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته 806 میلیارد تومان بیشتر بود. در نتیجه در هفته اول ماه، میانگین ارزش صف‌های خرید 49 درصد افزایش یافته است.همچنین میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر، 457 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین  هزار و 528 میلیارد تومان کمتر بود. میانگین این هفته افت 77 درصدی داشته است.

در مجموع روند کلی هفته گذشته مثبت بوده است، رشد شاخص هم‌وزن نشان از روند صعودی قیمت سهام اغلب شرکت‌های بازار دارد. علاوه بر این وجود مازاد تقاضا در معاملات هفته گذشته و ورود پول‌های حقیقی به بورس همگی نشان از پتانسیل بازار سهام برای رشد بیشتر در هفته آینده دارد.

  • بورس هفته دوم دی 1399
  • بورس هفته دوم دی 1399
  • بورس هفته دوم دی 1399
  • بورس هفته دوم دی 1399
  • بورس هفته دوم دی 1399
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما