گزارش اقتصادنیوز از تحولات امروز بورس تهران

رشد بورس پایتخت بر شانه غول‌ها+ نمودار

کدخبر: 382159
اقتصادنیوز : در روزی که 56 درصد نمادهای بازار افت قیمت داشتند و شاخص هم وزن نزول کرد، شاخص کل به واسطه رشد قیمت بزرگان بازار رشد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، روز دوشنبه شاخص کل رشد کرد ولی شاخص هم وزن نزول کرد. اتفاقی که در هفته‌های اخیر سابقه نداشته است و نشان از حمایت معامله‌گران از بزرگان بورس دارد.

پیش گشایش بازار

در پیش گشایش معاملات امروز بورس، 141 نماد بازار صف خرید و 144 نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان (وآذر)، صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و پگاه گیلان (غگیلا) تعلق داشت و شرکت بهنوش ایران (غبهنوش)، پتروشیمی ارومیه (شاروم) و بانک دی (دی) بیشترین صف فروش را داشتند.

بزرگان شاخص را بالا کشیدند

بورس معاملات امروز را صعودی آغاز کرد و در 30 دقیقه ابتدایی 11 هزار واحد رشد کرد. شاخص کل تا ساعت 10 و 30 دقیقه به بالاترین رقم روز یعنی یک میلیون و 440 هزار واحد رسید. پس از آن به آهستگی نزول کرد و در پایان معاملات امروز، شاخص کل 18 هزار و 129 واحد بالا‌تر از رقم روز یکشنبه ایستاد و به رقم یک میلیون و 437 هزار واحد رسید.

اما شاخص کل هم‌وزن امروز روندی نزولی را طی کرد و 3 هزار و 10 واحد افت کرد و در رقم 469 هزار و 125  واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با رشد 65 واحدی به رقم 20 هزار و 68 واحد رسید.

امار معاملات بورسامار معاملات بورس

افت قیمت 56 درصد نمادها

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 186 نماد رشد قیمت داشتند که 127 نماد بورسی و 59 نماد فرابورسی بودند. همچنین 271 نماد کاهش قیمت داشتند که 193 نماد بورسی و 78 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 39 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 56 درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

در معاملات امروز قیمت سهام فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) 4.6 درصد رشد کرد و به تنهایی 4 هزار و 49 واحد شاخص را بالا کشید. پس از فارس، شستا و کگل نمادهای سبزرنگ تاثیرگذار بر شاخص بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

کاهش ارزش معاملات

در معاملات امروز بورس پایتخت، ارزش معاملات کل بازار سهام با افت 15.5 درصدی به رقم 16 هزار و 803 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات خرد نیز 17 درصد کاهش یافت و به رقم 14 هزار و 817 میلیارد تومان رسید.

خروج پول های‌ حقیقی

امروز برای سومین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در روز ‌دوشنبه 125 میلیارد تومان پول‌ حقیقی از بورس خارج شد. بیشترین خروج پول حقیقی را سهام شرکت شیمی دارویی داروپخش (دشیمی) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 60 میلیارد تومان بود. پس از دشیمی، دفارا (داروسازی فارابی) و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 86 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 14 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 87 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 13 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

امار معاملات بورس

رشد عرضه بازار

در پایان معاملات امروز، ارزش صف‌های خرید هزار و 487 میلیارد تومان شد که نسبت به روز یکشنبه رشد 6.75 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین ارزش صف‌های فروش 113 درصد افزایش یافت و به رقم هزار و 745 میلیارد تومان رسید.  پس از آن که در 8 روز کاری گذشته بازار با مازاد تقاضا بسته شد، امروز در پایان معاملات شاهد مازاد عرضه در بورس بودیم. 

عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات امروز شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) با صف‌ خرید 159 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وکبهمن، شرکت باما (کاما) و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی (سمگا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد بوعلی (شرکت پتروشیمی بوعلی سینا) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 288 میلیارد تومانی داشت. قیمت سهام بوعلی در حالی که در تمام روزهای معاملاتی خود رشد کرده بود، امروز پس از 13 روز کاری نزول کرد. پس از بوعلی، بانک دی (دی) و دارویی برکت (برکت) بیشترین صف فروش را داشتند. 

شپنا در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز دوشنبه شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام شپنا 464 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، ایران خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، سایپا و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

ایران خودرو صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، ایران خودرو با تعداد یک میلیارد و 188 میلیون و 517 هزار و 259 سهم در صدر قرار گرفته است. سایپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو (خگستر) تعلق داشت. پالایش نفت اصفهان (شپنا) و بانک پارسیان (وپارس) نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

گزارش تصویری اکوایران: چرخش معامله‌گران به سمت سهام شاخص ساز


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


 

تیتر یک
  • تورم تولید کننده در همسایگی ۱۰۰ درصد قرار گرفت

    تورم تولیدکننده بخش صنعت در سال ۹۹ به رکورد خود در دهه ۹۰ رسید. این اتفاق چه تاثیری را بر قدرت خرید مردم در سال ۱۴۰۰…

از دست ندهید
بلیط هواپیما