گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

خداحافظی بورس با مازاد عرضه + نمودار

کدخبر: 387326
اقتصادنیوز: امروز اول بهمن‌ماه 1399 پس از 5 روز کاری شاهد ایجاد مازاد تقاضا در بازار سهام بودیم، ارزش مازاد تقاضا به 882 میلیارد تومان رسید.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز چهارشنبه تابلوی بازار سرمایه سبزپوش شد تا بورس هفته را صعودی به پایان ببرد. امروز علاوه بر شاخص کل بورس، شاخص کل هم‌وزن و شاخص کل فرابورس نیز رشد کردند.

رشد 33 هزار واحدی

از ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس روندی صعودی پیدا کرد و در یک ساعت ابتدایی 28 هزار واحد رشد کرد. شاخص تا ساعت 11 و 30 دقیقه صعودی بود و با لمس رقم یک میلیون و 185 هزار واحد پس از آن تغییر جهت داد و در پایان معاملات به سطح یک میلیون و 183 هزار واحد رسید تا رشد 33 هزار واحدی را ثبت کند. شاخص کل هم‌وزن نیز 2 هزار و 705 واحد بالا آمد و در رقم 433 هزار و 129 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 479 واحد رشد کرد و به رقم 18 هزار و 10 واحد رسید. 

لیدرهای بازار

امروز ارزش سهام اغلب شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه افزایش یافت، به طوری که ارزش سهام 30 شرکت بزرگ بازار 4.43 درصد افزایش یافت. این در حالی است که شاخص کل بورس 2.8 درصد، شاخص هم‌وزن 0.63 درصد و شاخص فرابورس 2.7 درصد رشد داشتند.  همچنین فارس (پتروشیمی خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) نمادهای سبزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. 

بورسبورس

ورود پول حقیقی 

در معاملات چهارشنبه پس از 6 روز کاری متوالی شاهد ورود پول حقیقی بودیم. امروز 342 میلیارد تومان پول‌ حقیقی به بورس وارد شد. بیشترین ورود پول حقیقی را سهام صندوق امین یکم داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن بیش از 116 میلیارد تومان بود. پس از امین یکم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری کمند و اعتماد بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 90 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 10 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 86 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 14 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد قیمت 61 درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 297 نماد رشد قیمت داشتند که 209 نماد بورسی و 88 نماد فرابورسی بودند. همچنین 171 نماد کاهش قیمت داشتند که 126 نماد بورسی و 45 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 61 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 35 درصد بازار افت قیمت داشتند.

رشد ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 23 هزار و 242 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌سه‌شنبه 54 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد 21 درصد کاهش یافت و به رقم 9 هزار و 804 میلیارد تومان رسید.

رشد بورس به کمک سهام شاخص ساز

رشد تقاضای بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید 207 درصد افزایش یافت و به رقم هزار و 916 میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش صف‌های فروش نیز 42 درصد کاهش یافت و هزار و 34 میلیارد تومان شد. امروز پس از 5 روز کاری شاهد ایجاد مازاد تقاضا در بازار بودیم، ارزش مازاد تقاضا به 882 میلیارد تومان رسید.

عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات امروز شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) برای هشتمین روز پیاپی بیشترین صف خرید را داشت با صف‌ خرید 213 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد خموتور (شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 80 میلیارد تومانی داشت. پس از خموتور، کدما (معدنی دماوند) و گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) و بیشترین صف فروش را داشتند. 

بیمه دانا در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز چهارشنبه بیمه دانا بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 186 میلیارد تومان بود.

پس از دانا، سرمایه‌گذاری کوثر بهمن بیشترین ارزش معاملات را داشت و شرکت باما رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خودروسازی بهمن و سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

برترین‌های جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، ایران خودرو با تعداد 381 میلیون و 672 هزار و 346 سهم در صدر قرار گرفته است. ایران ترانسفو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به هتل پارسیان کوثر اصفهان تعلق داشت. سایپا و بیمه دانا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

تیتر یک
  • بررسی ترکیب درآمدهای مالیاتی دولت

    اقتصادنیوز: گزارش مرکز آمار نشان می دهد که در طول سالیان دهه ۹۰ سهم مالیات غیر مسقیم یا مالیات پنهان از کل درآمدهای…

از دست ندهید
بلیط هواپیما