گزارش اقتصادنیوز از تحولات امروز بورس تهران

صعود 89 درصد بورسی ها

کدخبر: 392614
اقتصادنیوز: امروز 25 بهمن ماه 1399 شاخص کل بورس برای چهارمین روز پیاپی رشد کرد و با رشد 47 هزار واحدی رکورد سه ماهه صعود را شکست.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز شنبه بازار سهام تمام شاخص‌های تابلوی بورس سبزپوش شدند. شاخص کل بورس 47 هزار و 787 واحد رشد کرد، شاخص هم وزن نیز 12 هزار و 557 واحد بالا آمد و شاخص فرابورس رشد 334 واحدی داشت.

چهارمین روز صعود

در ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 36 هزار واحد رشد کرد و از نیمه کانال 1.2 میلیونی بالاتر آمد. در پایان معاملات شاخص کل به سطح یک میلیون و 262 هزار واحد رسید و نسبت به روز سه‌شنبه 47 هزار و 787 واحد رشد کرد که بالاترین میزان رشد در 58 روز کاری گذشته از 28 آبان به این سو است. 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز 12 هزار و 557 واحد رشد کرد و در رقم 435 هزار و 617 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 334 واحد صعود کرد و به رقم 17 هزار و 873 واحد رسید.

بورسبورس

ورود پول حقیقی 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی کل بازار سهام هزار و 415 میلیارد تومان بود که بالاترین رقم ورود پول حقیقی در زمستان امسال است. در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی را قشهد داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 87 میلیارد تومان بود. پس از قشهد، فولاد و کاما بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 90 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 10 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 77 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 23 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد قیمت 89 درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 433 نماد رشد قیمت داشتند که 311 نماد بورسی و 122 نماد فرابورسی بودند. همچنین 39 نماد کاهش قیمت داشتند که 29 نماد بورسی و 10 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 89 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 8 درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

امروز فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بزرگان سبزپوش بازار هستند که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص دارند.

افزایش نقدشوندگی بازار

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 22 هزار و 118 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز سه‌شنبه 51 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز 5 درصد افزایش یافت و به رقم 10 هزار و 732 میلیارد تومان رسید. 

خروج پول حقیقی از صندوق‌ها

در معاملات امروز بیش از 424 میلیارد تومان پول حقیقی از اوراق و صندوق‌های درآمد ثابت خارج شد که بالاترین میزان در تاریخ بازار سرمایه است.

رشد ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز سه‌شنبه 37 درصد افزایش یافت و به رقم هزار و 913 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز 33 درصد کاهش یافت و 298 میلیارد تومان شد.

عرضه و تقاضای بورس

امروز شرکت زغال سنگ پروده طبس (کزغال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید 223 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کزغال، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و سپیدار (سپیدار سیستم آسیا) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 70 میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، کلوند (صنایع کاشی الوند) و بپاس (بیمه پاسارگاد) بیشترین صف فروش را داشتند.

شستا در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز شنبه شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 364 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، برکت بیشترین ارزش معاملات را داشت و ایران خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن بانک تجارت و شتوکا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

ایران خودرو صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، ایران خودرو با تعداد 574 میلیون و 388 هزار و 900 سهم در صدر قرار گرفته است. بانک تجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. بانک پارسیان و بانک ملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما