گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

پایان تاثیر شوک به بورس + نمودار

کدخبر: 392873
اقتصادنیوز: امروز 26 بهمن 1399 شاخص کل بورس برای پنجمین روز پیاپی رشد کرد اما میزان رشد آن بسیار اندک بود و بازار با رشد عرضه مواجه بود. به نظر می‌رسد که اثر مثبت شوک تغییر دامنه نوسان تخلیه شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز یکشنبه بازار سهام شاخص کل بورس اندکی رشد کرد و شاخص کل فرابورس نزول کرد. شاخص کل بورس رشد اندک 2 هزار و 85 واحدی را پشت سر گذاشت و شاخص فرابورس 56 واحد افت کرد. شاخص هم وزن نیز هزار و 460 واحد بالا آمد.

بورس از نفس افتاد

معاملات امروز با نوسانات زیادی همراه بود. در ابتدای معاملات، شاخص کل بورس صعودی شد و در 10 دقیقه ابتدایی 7 هزار واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 269 هزار واحد رسید ولی پس از آن تا سطح یک میلیون و 245 هزار واحد پایین آمد. اما این روند خیلی زود متوقف شد و تا ساعت 10 به سطح یک میلیون و 272 هزار واحد رسید.  پس از آن شاخص کل باز هم تغییر جهت داد و تا پایان معاملات روندی نزولی داشت.

در پایان معاملات شاخص کل به سطح یک میلیون و 264 هزار واحد رسید و نسبت به روز شنبه 2 هزار و 85 واحد رشد کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز هزار و 460 واحد رشد کرد و در رقم 437 هزار و 85 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 56 واحد نزول کرد و به رقم 17 هزار و 816 واحد رسید.

بورسبورس

خروج پول حقیقی 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام 590 میلیارد تومان بود. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را وسپهر داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 69 میلیارد تومان بود. پس از وسپهر، شستا و خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 85 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 15 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 90 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 10 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افت قیمت 62 درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 166 نماد رشد قیمت داشتند که 113 نماد بورسی و 53 نماد فرابورسی بودند. همچنین 303 نماد کاهش قیمت داشتند که 220 نماد بورسی و 83 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 34 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 62 درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

امروز  فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) بزرگان سبزپوش بازار هستند که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص دارند.

رشد ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 20 هزار و 329 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز شنبه 8 درصد کاهش یافته است. همچنین ارزش معاملات خرد 9 درصد افزایش یافت و به رقم 11 هزار و 698 میلیارد تومان رسید. 

رشد ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز ‌شنبه 63 درصد کاهش یافت و به رقم 710 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز 361 درصد افزایش یافت و هزار و 376 میلیارد تومان شد. همچنین 236 نماد صف فروش و 61 نماد صف خرید داشتند. 

عرضه و تقاضای بورس

امروز شرکت زغال سنگ پروده طبس (کزغال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید 222 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کزغال، سپیدار (شرکت سپیدار سیستم آسیا) و رافزا (رایان هم افزا) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کلوند (صنایع کاشی الوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 121 میلیارد تومانی داشت. پس از کلوند، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) بیشترین صف فروش را داشتند.

سایپا صدرنشین جدول معاملات

در معاملات روز یکشنبه سایپا بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 789 میلیارد تومان بود.

پس از سایپا، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و فملی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شبندر و ایران خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز، سایپا با تعداد 3 میلیارد و 33 میلیون و 340 هزار و 349 سهم در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. بانک تجارت و فملی نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما