هر روز با سهام عدالت؛

سبد بورسی سهام عدالت ما امروز چقدر می‌ارزد؟ +جداول

کدخبر: 395036
اقتصاد نیوز : پرتفوی دارندگان سهام عدالت امروز دوباره مسیر نزولی را دنبال کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، ارزش سبد سهام عدالت نسبت به روز گذشته با 200 هزار تومان کاهش روبه رو شد. با ادامه فشار عرضه همچنان نماد شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت مسیر نزولی را سپری کرد. البته دو نماد «فملی» و «فولاد» حاضر در پرتفوی سهام عدالت امروز را با حمایت حقیقی‌ها روبه‌رو شد؛ به طوریکه با ارزش معاملات بالایی همراه روبه رو بود. البته پالایشی های حاضر در پرتفوی سهام عدالت بیشترین ارزش معاملات امروز بورس را به خود اختصاص دادند.

در میان پرتفوی سهام عدالت دارندگان، حق تقدم سهام شرکت‌ها هم وجود دارد که پیش‌تر حسین فهیمی، سخنگوی سهام عدالت با بیان اینکه همه حقوقی که سهام‌دار عادی برای حق تقدم سهام دارد، مشمولان سهام عدالت نیز دارند، گفته بود: در مورد حق تقدم در سهام عدالت باید گفت که در فروش توسط خود سهام‌دار و فروش توسط شرکت هیچ مشکلی وجود ندارد اما اگر بخواهند از آن استفاده کنند، شرایط آن قبل از زمان سررسید اعلام خواهد شد.

به عبارت دیگر به طور کلی می‌توان سه کار با حق تقدم انجام داد. می‌توان آن را فروخت یا می‌توان استفاده کرد یا اینکه هیچ اقدامی انجام نداد تا شرکت تجمیع شود و بفروشد و پول آن را پرداخت کند.

فهیمی قبلا هم تاکید کرده بود که درحال حاضر برای مشمولان سهام عدالت فروش توسط مشمول و فروش تجمیع شده توسط شرکت مشکلی وجود ندارد و شرایط استفاده از حق تقدم اعلام شده در زمان سررسید اعلام خواهد شد؛ به همین دلیل جلوی سهم عدد صفر نوشته شده است.

بر اساس این گزارش، زمانی که یک شرکت افزایش سرمایه می‌دهد، به نسبت درصد افزایش سرمایه، تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط به دلیل اینکه سهامداران یک شرکت خواهان حفظ حقوق و منافع خود در شرکت هستند، این انتظار را دارند که بعد از افزایش سرمایه شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه حفظ کنند.

به همین دلیل براساس قانون تجارت، این حق برای سهامداران شرکت در نظر گرفته می‌شود. بر این اساس، درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر کند، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود.

 

سهام عدالت

سهام عدالت

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما