پیش بینی بورس امروز دوشنبه 11 اسفند؛

مچ اندازی مصوبه ناظر و مجلس در بورس

کدخبر: 396181
اقتصاد نیوز : مصوبه دیروز مجلس مبنی بر افزایش قیمت برق صنایع بر قیمت سهام این شرکت‌ها تاثیر منفی خواهد داشت. در مقابل سازمان بورس صندوق های بادرآمد ثابت را ملزم به تزریق پول به بورس کرد. مصوبه ای که ناظر گمان می کند اثر مثبت بر بازار می گذارد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در ادامه مصوبان شبانه برای نجات بورس نهاد ناظر مصوب کرد صندوقهای سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت ملزم به سرمایه گذاری حداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصد از ارزش کل داراییهای صندوق در سهام، حق تقدم و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس یا بازار اول و دوم فرابورس، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده دربورس و واحدهای سرمایه گذاری صندوقها هستند. این صندوق ها مکلف هستند تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۹ نسبت به افزایش حداقل ۳ واحد درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی (تاریخ ابلاغ این مصوبه) و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه گذاری در سرفصل یاد شده اقدام کنند.

این مصوبه یعنی تا پایان اسفند 9 هزار میلیارد تومان پول به بورس تزریق شود. در مقابل مجلس نیز برای بودجه سال آینده  وزارت نیرو را مکلف کرد  بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی و کانی‌های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را با احتساب بهای انتقال انرژی برق تا محل تحویل به مصرف‌کننده بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه‌های دارای قرارداد تبدیل انرژی (ECA) محاسبه و دریافت کند. با این مصوبه قیمت برق صنایع بالا می رود و این اثر هزینه می تواند درآمد آنها را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بورس امروز را با دو مصوبه مقابل هم شروع می کند اولی به نفع بازار و دومی ظاهرا به زیان بخشی از بازار.

کارنامه بورس در روز یک شنبه

روز یکشنبه شاخص کل بورس 8 هزار و 601 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 185 هزار واحد رسید.  شاخص کل هم‌وزن نیز هزار و 28 واحد نزول کرد و در رقم 432 هزار و 372 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 66 واحد ریزش کرد و به رقم 16 هزار و 920 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 28 نماد رشد قیمت و 332 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 6 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 66 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز یکشنبه در بورس شرکت‌های ایران مرینوس (نمرینو)، سیمان صوفیان (سصوفی)، و بانک اقتصادنوین (ونوین)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های داروسازی سبحان انکولوژی (دسانکو)، هتل پارسیان کوثر اصفهان (گکوثر)  و پتروشیمی غدیر (شغدیر) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای شسپا (پالایش نفت سپاهان)، شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس موسسه اعتباری ملل (وملل)، پالایش نفت لاوان (شاوان) و پگاه گلپایگان (غگلپا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز یکشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز دوشنبه است. در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد عرضه 5 هزار و 335 میلیارد تومانی بسته شد.

پیش بینی بورس

رشد ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات یکشنبه 428 نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید 7 بود. دیروز ارزش صف‌های فروش نسبت به دیروز 26 درصد افزایش یافت و 5 هزار و 585 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به روز گذشته 17 درصد کاهش  یافت و به رقم 250 میلیارد تومان رسید.

بیشترین تقاضاها

در روز یکشنبه  شرکت فراوری معدنی اپال کانی پارس (اپال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید 111 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از اپال،  رافزا (رایان هم افزا) و غگیلا (پگاه گیلان) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین عرضه‌ها

دیروز بیشترین صف فروش نیز به برکت (شرکت دارویی برکت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 177 میلیارد تومانی داشت. پس از برکت، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و خساپا (سایپا) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

دیروز بورس دو رکورد منفی ثبت کرد. شاخص کل برای دهمین روز متوالی نزول کرد و ارزش معاملات خرد به کمترین میزان در سال جاری رسید. ارزش معاملات خرد 28 درصد نسبت به روز شنبه کاهش یافت و به رقم هزار و 905 میلیارد تومان رسید که پایین ترین رقم در سال 99 است. 

روز گذشته رقم خروج پول حقیقی 323 میلیارد تومان بود که یازدهمین روز متوالی خروج پول حقیقی از بازار بود. همچنین ارزش صف‌های فروش باز هم بیش از صف‌های خرید بود و بازار با مازاد عرضه سنگینی بسته شد. از سوی دیگر همانند روزهای گذشته سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آن‌ها از خریدها بود. در سمت تقاضا، 64 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 36 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز 81 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 19 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

شاخص کل همچنان به روند نزولی تدریجی خود ادامه می‌دهد و گام به گام به سطح حمایت بعدی نزدیک می‌شود. سطح حمایت بعدی که تحلیل‌گران تکنیکی معرفی می‌کنند رقم یک میلیون و 170 هزار واحد است. نکته کلیدی دیگر درباره تحولات این روزهای بورس پایتخت تصویب افزایش 275 درصدی قیمت برق صنایع فلزی، پالایشگاهی و پتروشیمی در جلسه دیروز مجلس است. عاملی که موجب افزایش هزینه‌های این صنایع و به تبع افت ارزش سهام آن‌ها در بازار می‌شود. با توجه به اینکه این صنایع شرکت‌های بزرگ بورس را شامل می‌شوند انتظار می‌رود تاثیر منفی بزرگی بر بورس بگذارد.

برخی می گویند مصوبه مجلس شاخص بورس را پائین می‌کشد و چشم انداز بازار را تیره‌تر از گذشته خواهد کرد. اما این تحلیل تا قبل از تصمیم دیشب ناظر بورس بود. شب گذشته ناظر با هدف افزایش قدرت نقد شوندگی بازار 9 هزار میلیارد تومان منابع تجهیز کرد. برخی تصور می کنند تزریق این مبلغ تا پایان اسفند کمک به افزایش قدرت نقد شوندگی و در ادامه رشد شاخص است. خصوصا که برای خرید اوراق دولتی سقف 30 درصدی گذاشته شده است. از دید این گروه بورس می تواند امروز را بهتر شروع کند. اما برخی دیگر اعتقاد دارند حتی اگر بورس یک یا دو روز مثبت شود این مصوبه اثر ماندگاری ندارد زیرا صندوق ها در سبد دارایی خود دارای سهام هستند و در روزهای آتی 3 درصد ملزم شده برای خرید سهم را نیازی نیست خریداری کنند. بنابراین تنفس مصنوعی به بورس می تواند در صورت احیا نشدن روند موجب یاس و حتی وضعیت وخیم تری برای بورس شود.

 

  • پیش بینی بورس
  • پیش بینی بورس
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما