بازار سهام تهران در هفته اول خرداد؛

پیش بینی تحولات بورس /پایانِ افسون‌گری

کدخبر: 413777
اقتصاد نیوز : شاخص کل بورس در هفته اخیر 29 هزار و 233 واحد افت کرد و شاهد بازدهی منفی 2.5 درصدی بورس بودیم. آیا این روند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟

به گزارش اقتصادنیوز ، در هفته اخیر بورس روندی نزولی را سپری کرد به طوری که شاخص کل به استثنای یک روز در باقی روزهای هفته نزولی بودند. شاخص کل بورس در مجموع 29 هزار و 233 واحد پائین آمد و به رقم یک میلیون و 154 هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز افت 20 هزار و 889 واحدی را ثبت کرد. بورس در مجموع هفته‌ای نزولی را پشت سر گذاشت، اما این روند تداوم خواهد داشت؟ عوامل بنیادی و غیربنیادی تاثیرگذار بر بازار سهام چه پیامی به سهام‌داران می‌دهند؟

افت بازدهی هفتگی

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته 18 هزار و 746 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 154 هزار واحد رسید. شاخص کل نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 29 هزار و 233 واحد پایین‌تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس منفی 2.5 درصد شود که نسبت به بازدهی مثبت یک درصدی هفته پیش نزول چشمگیری داشته است.

افت شاخص هم‌ وزن

شاخص کل هم‌وزن در تمام روزهای معاملاتی هفته اخیر نزولی بود و در روز چهارشنبه بیشترین سقوط در 66 روز کاری گذشته از 18 بهمن سال گذشته به این سو را ثبت کرد. شاخص هم وزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 20 هزار و 889 واحد پائین‌تر ایستاد و به رقم 396 هزار و 981 واحد رسید و بازدهی منفی 5 درصدی را ثبت کرد.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس هفته

در روزهایی که بورس مانند سال گذشته برای عموم مردم جذابیت ندارد و دوره افسون‌گری بورس به پایان رسیده، بازار رمزارزها رونق دارد و اخبار پر تب و تاب مربوط به آن بیش از اخبار بازار سهام دنبال می‌شود، سهام داران بسیاری از بورس خارج می‌شوند و به بازار پرریسک‌تر رمزارزها وارد می‌شوند. روندی که در چند ماه اخیر آغاز شده و نزول قیمت‌ها در بازار سهام بر شتاب آن افزوده است. به طوری که در آخرین هفته معاملاتی اردیبهشت ماه در مجموع هزار و 877 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد، یعنی به طور متوسط روزانه 375 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است که نسبت به هفته پیش رشد 67 درصدی داشته است. نماگرهای بازار نشان می‌دهند که به طور کلی سهام‌داران هفته ناخوشایندی را داشتند. در این هفته باز هم شاهد رکود نسبی معاملات بودیم. در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 3 هزار و 112 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 3 هزار و 276 میلیاردی هفته پیشین، افت 5 درصدی داشته است. 

در این میان میزان مازاد عرضه بازار نسبت به هفته پیشین کاهش نسبی داشت. میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر 3 هزار و 401 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین 448 میلیارد تومان کمتر بود و افت 11 درصدی داشته است.  همچنین میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته اخیر 93 درصد افزایش یافت و به 166 میلیارد تومان رسید که از میانگین هفته گذشته 80 میلیارد تومان بیشتر بود. با این حال هنوز رقم مازاد عرضه بازار بیش از 3 هزار میلیارد تومان است. اتفاق مهم بورس در هفته گذشته متقارن سازی دامنه نوسان قیمت سهام بود که موجب تعدیل قیمت‌ها ونزول شاخص کل و خصوصا شاخص هم وزن شد. با توجه به روندهای درونی بازار و تعدیل قیمت‌ها انتظار می‌رود این روند در هفته آینده هم ادامه یابد. کاهش قیمت دلار نیز می‌تواند مزید بر علت شود و عاملی در جهت نزول  شاخص باشد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما