گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

افت نسبی شاخص‌ها در بازار سهام/ بورس در تعلیق و انتظار

کدخبر: 418582
اقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 شاخص‌های بورس نزول کردند و شاهد رشد خروج سهام داران از بازار بودیم.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس 6 هزار و 973 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 144 هزار واحد رسید.

بورس

تداوم نزول شاخص هم وزن

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی اندکی رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 6 هزار و 973 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 144 هزار و 872 واحد رسید. بدین ترتیب در اولین روز هفته شاخص از نیمه کانال 1.1 میلیونی پائین آمد.

شاخص هم‌وزن در پایان معاملات 2 هزار و 293 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 378 هزار و 453 واحد ایستاد که کمترین رقم در 137 روز کاری گذشته از 27 آبان سال 1399 به این سو است. همچنین شاخص کل فرابورس 24 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 459 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 80 نماد رشد قیمت داشتند که 57 نماد بورسی و 23 نماد فرابورسی بودند. همچنین 330 نماد کاهش قیمت داشتند که 224 نماد بورسی و 106 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 18 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 74 درصد بازار افت قیمت داشتند.

افزایش خروج پول حقیقی

روز شنبه برای سومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 461 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه 6 درصد افزایش یافته است.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (فولاد مبارکه)  تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 41 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و وپاسار (بانک پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز «فارس»، «شستا» و «وبملت» بیشترین تاثیر را بر افت شاخص کل داشتند و سه نماد «شتران»، «کگل» و «سپ» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس غکورش صدرنشین است و ولکار و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فگستر، چخزر و کزغال پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز چهارشنبه 180 درصد افزایش یافت و در رقم 179 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 1.3 درصد افزایش یافت و 2 هزار و 106 میلیارد تومان شد.

شرکت لیزینگ کارآفرین (با نماد معاملاتی ولکار) با صف‌ خرید 137 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از ولکار ، ساراب (شرکت سیمان داراب) و خموتور (موتورسازان تراکتورسازی ایران) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین صف فروش نیز به سصفها (شرکت سیمان اصفهان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 70 میلیارد تومانی داشت. پس از سصفها، خزر (فنرسازی زر) و سنیر (سیمان سفید نی ریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

کاهش نقدشوندگی بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 36 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌گذشته 6.5 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 11 درصدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم 3 هزار و 325 میلیارد تومان رسید.

شپنا و خپارس صدرنشین بورس امروز

در معاملات امروز شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 129 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، وپاسار بیشترین ارزش معاملات را داشت و غکورش رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خودرویی خودرو و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خپارس (خودروسازی پارس) با تعداد 540 میلیون و 383 هزار و 456 سهم در صدر قرار گرفته است. سایپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. خگستر و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما