گزارش اقتصادنیوز از آخرین روز هفته بازار سهام

دهمین روز متوالی صعود

کدخبر: ۴۲۲۹۶۱
اقتصادنیوز: امروز 9 تیرماه 1400، نهم تیرماه، شاخص کل بورس برای دهمین روز متوالی رشد کرد و هفته را صعودی به پایان برد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس 8 هزار و 405 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 256 هزار واحد رسید.

بورس

پایان صعودی هفته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود 2 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز سه‌شنبه 8 هزار و 405 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 256 هزار و 921 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات هزار و 650 واحد نسبت به روز گذشته بالا آمد و در رقم 384 هزار و 180 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 123 واحد رشد کرد و به رقم 18 هزار و 87 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 234 نماد رشد قیمت داشتند که 163 نماد بورسی و 71 نماد فرابورسی بودند. همچنین 213 نماد کاهش قیمت داشتند که 149 نماد بورسی و 63 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 51 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 46 درصد بازار افت قیمت داشتند.

ورود پول حقیقی

روز چهارشنبه پس از یک روز وقفه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 164 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام گنگین (شرکت نگین گردشگری ایرانیان) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 83 میلیارد تومان بود. پس از گنگین، نوری (شرکت پتروشیمی نوری) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «شستا»، «پارس» و «شتران» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «فولاد»، «وپارس» و «وسکرمان» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس ومدیر صدرنشین است و برکت و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز لطیف، کرمان و چخزر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز سه‌شنبه یک درصد کاهش یافت و در رقم 438 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 13 درصد کاهش یافت و 905 میلیارد تومان شد.

شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف‌ خرید 181 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لطیف، نمادهای اتکای (بیمه اتکایی ایرانیان) و کرمان (سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به خزر (فنرسازی زر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 58 میلیارد تومانی داشت. پس از خزر، سنیر (سیمان سفید نیریز)  و کمرجان (بازرگانی و تولیدی مرجان کار) بیشترین صف فروش را داشتند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 456 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌سه‌شنبه 12 درصد کاهش یافته است. همچنین ارزش معاملات خرد با رشد 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 432 میلیارد تومان رسید.

برکت و کرمان صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 450 میلیارد تومان بود.

پس از برکت، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شپنا و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز کرمان با تعداد 793 میلیون و 480 هزار و 909 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. خودرو و خپارس در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
کارگزاری مفید