گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام

سبزپوشی 70 درصد سهم های بازار

کدخبر: 424275
اقتصادنیوز: امروز 15 تیر 1400 برای اهالی بورس تهران روز خوشایندی بود، شاخص‌ها رشد چشمگیری داشتند و قیمت سهام 70 درصد نمادهای بازار افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 26 هزار و 570 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 281 هزار واحد جهش کرد.

بورس

رشد تمام شاخص‌های بازار

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود 20 هزار واحد رشد کرد.

 در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 26 هزار و 570 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 281 هزار و 131 واحد رسید.

روند تغییرات شاخص هم‌وزن نیز مانند شاخص کل بود و خیلی زود توانست وارد کانال 390 هزار واحدی شد. شاخص هم وزن در پایان معاملات با رشد 5 هزار و 153 واحدی نسبت به روز گذشته در رقم 391 هزار و 623 واحد ایستاد.

 همچنین شاخص کل فرابورس 130 واحد بالا آمد و به رقم 18 هزار و 341 واحد رسید.

بورس

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه 45 درصد افزایش یافت و در رقم 720 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 4 درصد کاهش یافت و 706 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب برای اولین بار در 94 روز کاری گذشته از 25 بهمن ماه سال 1399 بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف‌ خرید 210 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لطیف، نمادهای فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 56 میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) و ثالوند (سرمایه گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 322 نماد رشد قیمت داشتند که 236 نماد بورسی و 86 نماد فرابورسی بودند. همچنین 130 نماد کاهش قیمت داشتند که 78 نماد بورسی و 552 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 70 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 28 درصد بازار افت قیمت داشتند.

ورود پول حقیقی

در روز سه‌شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 441 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که نسبت به دیروز رشد 186 درصدی داشته است. 

در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 155 میلیارد تومان بود. پس از شستا، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و فولاد (فولاد مبارکه) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

 لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «بشهاب»، «برکت» و «لخزر» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس ومدیر صدرنشین است و ولکار و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فتوسا، گدنا و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رکورد ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 9 هزار و 674 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 50 درصد کاهش یافته است. 

 همچنین ارزش معاملات خرد با رشد 33 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 733 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 91 روز کاری گذشته از 27 بهمن سال 1399 تاکنون است.

 شستا و کرمان صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 387 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن برکت و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز نماد کرمان با تعداد 779 میلیون و 661 هزار و 716 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خودرو تعلق داشت. دو نماد شستا و فملی نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما