رشد قیمت 70 درصد نمادها در بازار سهام امروز

افزایش نقدشوندگی بورس

کدخبر: 432153
اقتصاد نیوز : امروز دوشنبه 18 مرداد ماه نماد پارس بیشترین صف خرید حقیقی بازار را داشت.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با افزایش 15 هزار و 315 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 433 هزار و 177 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز با رشد 4 هزار و 959 واحدی در سطح 412 هزار و 749 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 140 واحد بالا آمد و در سطح 20 هزار و 449 واحد قرار گرفت.

روز صعود پارس

پس از افزایش سرمایه نماد پارس (شرکت پتروشیمی پارس)، در معاملات امروز قیمت سهام این شرکت رشد 5 درصدی داشت و پس از سهام بیمه ملت که رشد قیمت 15 درصدی داشت، بیشترین رشد روز دوشنبه را داشت. 

همچنین در پایان معاملات دوشنبه بیشترین صف خرید بازار به نماد پارس تعلق داشت و ارزش صف خرید آن 203 میلیارد تومان بود. پارس به همراه نماد فولاد بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل داشتند. 

ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی سهام پارس نیز 9.3 میلیارد تومان بود که به معنی ورود 9 میلیارد و 300 میلیون تومان پول حقیقی به این نماد است. علاوه بر این در معاملات سهام پارس 92 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی انجام شد. 

بورس

کاهش خروج پول حقیقی

روز دوشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 48 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز کاهش 49 درصدی داشته است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی برای دومین روز پیاپی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 43 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص 

روز دوشنبه نمادهای کامودیتی‌محور بازار پیشران بازار بودند. نمادهای «فولاد»، «پارس» و «فارس» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. فخوز، رمپنا، شستا و فملی دیگر نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «کچاد»، «کگل» و «وامید» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فولاد صدرنشین است و شستا، پترول، خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و لطیف پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رشد قیمت 70 درصد نمادها

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 342 نماد رشد قیمت داشتند که 242 نماد بورسی و 100 نماد فرابورسی بودند. همچنین 135 نماد کاهش قیمت داشتند که 98 نماد بورسی و 37 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 70 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 27 درصد بازار افت قیمت داشتند.

افزایش نقدشوندگی بورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 24 هزار و 556 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 135 درصد افزایش یافته است. سهم معاملات اوراق مشارکت 15 هزار و 315 میلیارد تومان است که 61 درصد کل معاملات را شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 12 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 71 میلیارد تومان رسید.

کاهش ارزش مازاد تقاضای بازار 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 12 درصد افت کرد و در رقم 748 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 16 درصد افزایش یافت و 427 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به 321 میلیارد تومان رسید که نسبت به دیروز کاهش 35 درصدی داشته است. 

شرکت پتروشیمی پارس (با نماد معاملاتی پارس) با صف‌ خرید 203 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از پارس، نمادهای وهامون (شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا) و کالا (بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 83 میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، غدام (خوراک دام پارس) و ثالوند (سرمایه‌گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نقشه بورس

 

 

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از آمار معاملات اوراق بدهی در بازار سهام؛

    در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق با کاهش ۶۹ درصدی -نسبت به روز سه‌شنبه- به ۴ هزار و ۱۹۴ میلیارد تومان رسید که…

از دست ندهید
بلیط هواپیما