گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام؛

گلاتِ سهامدارانِ حقیقیِ بورس تهران + نمودار

کدخبر: 440238
اقتصادنیوز: امروز 22 شهریور 1400 برای پنجمین روز متوالی نقدینگی حقیقی از بورس خارج شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس 14 هزار و 709 واحد افت کرد و در سطح یک میلیون و 475 هزار واحد قرار گرفت.

بورس

اعداد سرخ تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 4 هزار واحد افت کرد. این روند در 90 دقیقه ابتدایی ادامه داشت، اما در نیمه دوم معاملات روند شاخص صعودی شد اما تنها 2 هزار واحد رشد کرد. در نیم ساعت پایانی بازار شاخص باز هم نزول کرد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 14 هزار و 709 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 475 هزار و 273 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز 6 هزار و 59 واحد نسبت به روز کاری قبل پائین آمد و در رقم 444 هزار و 6 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با افت 266 واحدی به رقم 22 هزار و 130 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 126 نماد رشد قیمت داشتند که 91 نماد بورسی و 35 نماد فرابورسی بودند. همچنین 366 نماد کاهش قیمت داشتند که 261 نماد بورسی و 105 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 25 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 73 درصد بازار افت قیمت داشتند.

تداوم خروج پول حقیقی 

روز دوشنبه برای پنجمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 540 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز شنبه کاهش 63 درصدی دارد.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)  تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 59 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فارس»، «میدکو» و «فملی» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «اپال»، «کالا» و «شسپا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و برکت و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز مدیریت، وهامون و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش صف های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 3 درصد افت کرد و در رقم هزار و 97 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 71 درصد کاهش یافت و 166 میلیارد تومان شد.

شرکت آریان کیمیا تک (کیمیاتِک) با صف‌ خرید 443 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کیمیاتک، نمادهای فجهان (مجتمع جهان فولاد سیرجان) و کالا (بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به چکاپا (گروه صنایع کاغذی پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 149 میلیارد تومانی داشت. پس از چکاپا، سنیر (شرکت سیمان سفید نیریز) و کدما (شرکت معدنی دماوند) بیشترین صف فروش داشتند.

افزایش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 26 هزار و 486 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 65 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی نیز که 53 درصد ارزش کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد به 13 هزار و 331 میلیارد تومان بالغ شد که نسبت به دیروز 67 درصد افزایش یافته است.

همچنین ارزش معاملات خرد با رشد 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 406 میلیارد تومان رسید.

 برکت و دی صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز نماد برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات برکت 211 میلیارد تومان بود.

پس از برکت، شبندر بیشترین ارزش معاملات را داشت و حآفرین رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد فولاد و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد 901 میلیون و 681 هزار و 155 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد کرمان و حآفرین نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما