گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

شاخص بورس تهران مثبت شد/ خروج حقیقی‌ها

کدخبر: 451791
اقتصادنیوز: عملکرد بازار سهام امروز 11 آبان 1400 اگرچه با رشد شاخص دنبال شد اما گویای تداوم خروج پول حقیقی ها از بازار سهام با شدت کمتر است.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل با 1.08 درصد افزایش در نقطه 1.376 میلیون واحد و شاخص کل هم وزن نیز با 0.97 درصد در نقطه 366.6 هزار واحد ایستاد. شاخص ها اگرچه به تاثیر از تحرکات سمت تقاضا بیشتر به واسطه فشار شاخص سازها با رشد مواجه شد اما همچنان شاخص کل در همان کانال قبلی دنبال می‌شود و رسیدن به کانال 1.4 میلیون واحد نیازمند رشد 24 هزار واحد (بیش از 2 درصد) در معاملات روز چهارشنبه که البته بعید است این اتفاق با توجه به روند معاملات امروز به سرعت اتفاق بیفتد.

فولاد، کگل، شبندر، شپدیس و فملی بیشترین تاثیر را در حرکت روبه جلوی شاخص کل بورس داشتند. آریا، فرابورس، غصینو و شگویا هم بیشترین تاثیر را در حرکت روبه جلوی شاخص کل فرابورس داشتند.

ارزش کل معاملات 4.8 هزار میلیارد تومان برآورد شده که سهم معاملات خُرد سهام 3.6 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که نشان می‌دهد شاهد کمترین ارزش در 4.5 ماه اخیر بودیم.

بیشترین خروج و ورود حقیقی ها و حقوقی ها

تراز پول حقیقی در بازار سهام همچنان منفی و 219.5 میلیارد تومان و تراز پول حقیقی ها در صندوق های با درآمد ثابت هم منفی و 36.2 میلیارد تومان است. البته با وجود اینکه خروجی پول حقیقی ها ادامه دارد اما از شدت جریان خروجی پول کاسته شده است.

پتروشیمی نوری با 21.7میلیارد تومان، گروه میراث فرهنگی با 21.2 میلیارد تومان، گروه دارویی برکت با 17.8 میلیارد تومان، گروه ملی صنایع ملی مس ایران با 12 میلیارد تومان، بانک کارآفرین با 10.9 میلبارد تومان و مجتمع جهان فولاد سیرجان با 10.8 میلیارد تومان بیشترین خروجی پول حقیقی ها را در معاملات امروز داشتند. این درحالی است که زرماکارون با 12 میلیارد تومان، فرابورس ایران با 11 میلیارد تومان، شبندر با 8.8 میلیارد تومان، بیمه اتکای ایرانیان با 5.4 میلیارد تومان و خساپا با 4.6 میلیارد تومان بیشترین ورودی پول حقیقی ها را به دنبال داشت.

حقوقی ها امروز بیشترین خریدهایشان را در نمادهای خودرویی و قطعه ساز (خپارس، ختوقا) و نمادهای بانکی (وپارس، ونوین) و بیشترین فروش هایشان را در نمادهای پالایشی (شپنا و شتران) دنبال کردند.

نسبت حجم به شناوری در معاملات امروز در نماد ولراز (لیزینگ رازی) و سنیر (سیمان سفید نی ریز) با 8.1 درصد دنبال شد. این نسبت گویای این است که سهام داران نسبت به تغییر میزان سهام شناور آزاد چقدر واکنش نشان می دهند.

سرانه خرید و فروش حقیقی ها

سرانه خرید حقیقی ها 15.2 میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی ها 14.8 میلیون تومان برآورد شده است. اگرچه این روند در روزهای گذشته با شکاف بیشتری به نفع فروشندگان دنبال میشود اما این وضعیت کم کم در آستانه تغییر وضعیت و تغییر مسیر است.

نشانه صفوف خرید و فروش

ارزش اولیه صفوف خرید درحالی 592.9 میلیارد تومان بود که در پایان معاملات این رقم به 430.5 میلیارد تومان شد. ارزش اولیه صفوف فروش هم 333.8 میلیارد تومان بود که در پایان معاملات این رقم به 474.8 میلیارد تومان شد. بررسی آمار مربوط به این روندها نشان میدهد که در پایان معاملات ارزش صف های فروش از صف های خرید پیشی گرفته که میتواند یک نشانه برای رفتار بورس بازان در معاملات روز بعد باشد.

بیشترین افزایش و کاهش قیمت 

در معاملات امروز بیشترین افزایش قیمت ها در بورس برای سه نماد شفا، ثنوسا و خنصیر بود که بالای 4.9 درصد مثبت شد. بیشترین کاهش قیمت ها در بورس هم برای لپارس با 5 درصد و غشصفا با 4.99 درصد بود. در فرابورس هم بیشترین افزایش قیمت برای توسن با 5 درصد و سدبیر با 4.9 درصد بود. بیشترین کاهش قیمت در فرابورس هم زکشت با 4.95 درصد، بنو 4.91 درصد و زقیام 4.9 درصد بود.

حجم معاملات و ارزش بازاری سهام

بیشترین حجم معاملات هم در بورس همچنان برای گروه خودرویی ها (خودرو، خساپا و خپارس) و پالایشی ها (شبندر) بود. در فرابورس هم بیشترین حجم معاملات برای عمران، سمگا و ذوب بود. بیشترین کاهش ارزش بازاری سهم در معاملات امروز بورس برای نمادهای برکت و آپ بود، این در حالی است که بیشترین کاهش بازاری سهم در معاملات امروز فرابورس برای نمادهای سمگا و کوثر بود.   

  • 222
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما