کاهش میانگین ماهانه ارزش معاملات

چهره بورس سرخ شد /بازدهی بازار سهام در آبان ماه

کدخبر: 456254
مجموع ارزش معاملات کل بازار سهام در آبان ماه 388 هزار و 675 میلیارد تومان بود. میانگین روزانه ارزش معاملات کل 18 هزار و 508 میلیارد تومان است که نسبت به ماه پیشین افت 19 درصدی داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در آبان ماه بازدهی ماهانه بورس پس از وقفه‌ی یک ماهه منفی شد.

شاخص کل  بورس  در پایان معاملات روز یکشنبه 30 آبان به سطح یک میلیون و 386 هزار واحد رسید تا آبان ماه را یک کانال پائین‌تر از ماه قبل به پایان ببرد. شاخص کل در پایان فروردین در کانال 1.2 میلیونی بود و در پایان اردیبهشت به کانال 1.1 میلیونی رسید و خرداد را نیز در همین کانال به پایان برد.

در تیرماه شاخص بورس به کانال 1.3 میلیونی صعود کرد و در پایان مرداد شاخص به کانال 1.5 میلیونی رسید. شهریور ماه سقوط بورس بود و شاخص 2 کانال پائین آمد. شاخص کل در مهرماه یک کانال بالاتر آمد و در آبان ماه بار دیگر به کانال 1.3 میلیونی بازگشت.

بورس

بازدهی ماهانه بازار سهام

با ایستادن  شاخص بورس  در سطح یک میلیون و 386 هزار واحد  بازدهی بورس  در آبان ماه به منفی 3.4 درصد رسید. این در حالی است که بازدهی بازار در ماه‌های فروردین و اردیبهشت به ترتیب منفی 6.7 درصد و منفی 5.3 درصد بود. بازدهی خرداد مثبت 1.2 درصد و بازدهی تیرماه مثبت 12 درصد شد و در مرداد بازدهی بورس 14.4 درصد شد که بیشترین بازدهی را در یک سال اخیر ثبت کرد. بازدهی شاخص در شهریور به منفی 8.5 درصد سقوط کرد که کمترین بازدهی ماهانه در 11 ماه گذشته بود. شاخص در مهرماه رشد 3.6 درصدی داشت اما در دومین ماه پائیز شاخص کل 49 هزار و 400 واحد پائین‌تر ایستاد، بازدهی بورس منفی شد و 3.4 درصد افت کرد.

شاخص کل هم وزن نیز در آخرین روز کاری آبان نسبت به آخرین روز معاملاتی مهرماه 13 هزار و 937 واحد پائین‌تر ایستاد. بنابراین شاخص هم وزن افت 3.5 درصدی را در آبان پشت سر گذاشت.

بورس

خروج پول حقیقی

در 21 روز معاملاتی آبان ماه تنها در 3 روز شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم و در 18 روز کاری دیگر نیز نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد. مجموع تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در آبان ماه 6 هزار و 561 میلیارد تومان بود. به عبارت دیگر به طور میانگین روزانه 312 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است که نسبت به خروج روزانه 352 میلیارد تومان پول حقیقی در مهر ماه کاهش 11 درصدی را نشان می‌دهد.   

کاهش میانگین ماهانه ارزش معاملات

مجموع ارزش معاملات کل بازار سهام در آبان ماه 388 هزار و 675 میلیارد تومان بود. میانگین روزانه ارزش معاملات کل 18 هزار و 508 میلیارد تومان است که نسبت به ماه پیشین افت 19 درصدی داشته است.   

کاهش میانگین ماهانه ارزش معاملات خرد

در ماه اخیر مجموع ارزش معاملات خرد بورس 99 هزار و 540 میلیارد تومان بود. همچنین میانگین روزانه ارزش معاملات خرد 4 هزار و 740 میلیارد تومان است که نسبت به مهر ‌ماه افت 20 درصدی داشته است.

افت میانگین ارزش عرضه و تقاضا

میانگین ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات روزانه  بورس تهران  در آبان ماه 257 میلیارد تومان بود که نسبت به ماه پیشین 5 درصد کاهش یافته است.

میانگین ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات روزانه بورس تهران در آبان ماه 273 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 379 میلیارد تومانی مهر 28 درصد کاهش یافته است. به طور کلی در ماه اخیر میانگین روزانه صف‌های خرید 16 میلیارد تومان بیشتر از میانگین روزانه صف‌های فروش بود، به عبارت دیگر به طور میانگین معاملات روزانه بازار با مازاد تقاضای 16 میلیارد تومانی بسته شده است.  

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

    اقتصادنیوز: معاملات امروز ۷ آذر ۱۴۰۰ بورس تهران در چالشی متعادل قرار داشت و این در حالی بود که ارزش معاملات خُرد به…

از دست ندهید
بلیط هواپیما