تحلیل بازار سهام در هفته اول دی 1400

بورس در زمستان بهاری شد /نشانه های مثبت در بازار

کدخبر: 465515
اقتصادنیوز: شاخص های بورس در 8 روز ابتدایی زمستان بازدهی قابل توجهی را به ثبت رساندند.

به گزارش اقتصادنیوز ، بررسی ها از معاملات بازار سهام طی یک فهته اخیر نشان می دهد شاخص کل بورس و هم وزن بورس برای دومین هفته متوالی (از پایان معاملات یکم دی تا پایان معاملات هشتم دی) با بازدهی مثبت مواجه شدند.

بدین ترتیب شاخص کل بورس با بازدهی مثبت 2.8 درصد و شاخص کل هم وزن نیز با بازدهی مثبت 2.9 درصد روبه رو شد که اگرچه نسبت به هفته گذشته کمتر بود اما با توجه به ثبات در روند روبه رشد می تواند برای بورس بازان امیدوارکننده باشد.


در اکوایران ببینید؛

بازدهی شاخص های بورس در 8 روز

حالا با گذشت 8 روز از دی ماه بازار رشد شاخص کل بورس نزدیک 6 درصد و شاخص کل فرابورس نیز 5.71 درصد بود که نشان می دهد نیمی از رشد در این هفته گذشته تنها در روز ابتدایی دی صورت گرفته است. با موج مثبت بازار در روزهای ابتدایی دی، خریداران از موقعیت بهتری برخوردار شدند. با توجه به امید به روزهای آینده، بورس بازان امیدوارند بازار باز هم در موقعیت بهتری قرار گیرد.

تردید و ترس حقیقی ها در بورس

در هفته ای که سپری شد، حقیقی ها چند بار استراتژی های متفاوتی را در پیش گرفتند اما در نهایت برآیند رفتار حقیقی ها نشان می دهد که احتیاط برای ترس از دست دادن باعث شده همچنیان خروجی پول حقیقی ها از ورودی پول ها بیشتر شود.

به نظر میرسد این روند تا زمانی که اعتماد از دست رفته (که هم مشمول عملکرد بازار در گذر زمان و هم اصلاح سیاستها و رفتار سیاستگذار است)، برنگردد، نمی توان انتظار پایداری ورودی پول حقیقی ها را داشت. 

نشانه های روبه بهبود در بورس

بازار در دو هفته سپری شده نشانه های روبه بهبود را همزمان با گزارش عملکرد ماهانه و فصلی شرکت ها از خود نشان داده اما آنچه بازار را فعلا با موقعیت تردید روبه رو کرده، باقی ماندن ابهام ها در دورنمای بازار سهام با توجه به مختصات کنونی بازار است.

ابهام ها البته هم به نیروها و اهرم های اثرگذار درونی بازار همچون اعمال محدودیت ها در معاملات و هم به اهرم های اثرگذار بیرونی همچون تردید در اصلاح ساختار اقتصاد ایران و تردید در به نتیجه رسیدن مذاکرات برجامی وین مربوط است. با این وصف همچنان ثبات در این مسیر، شکننده ارزیابی می شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما