فارس، فولاد و پارسان پیشران سقوط بازار؛

ریزش شدید شاخص بورس /5 گروه یکپارچه قرمزپوش شدند

کدخبر: 467814
اقتصادنیوز: در روزی که اغلب نمادهای بازار افت قیمت داشتند 5 گروه یکدست قرمزپوش شدند. شاخص کل بیش از 25 هزار واحد سقوط کرد و شاخص هم وزن نزدیک به 6 هزار واحد پائین آمد.
به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز یکشنبه، 19 دی 1400، شاخص کل بورس پایتخت با کاهش 25 هزار و 680 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 336 هزار و 776 واحد رسید.  

شاخص هم وزن نیز با کاهش 5 هزار و 946 واحدی در سطح 353 هزار و 192 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 256 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 117 واحد قرار گرفت. 

گروه‌های قرمز بورس

در روزی که اغلب نمادهای بازار افت قیمت داشتند 5 گروه یکدست قرمزپوش شدند. امروز قیمت سهام تمامی نمادهای گروه‌های «بانک‌ها مؤسسات اعتباری»، «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای»، «کشاورزی و دامپروری»، «استخراج کانه‌های فلزی» و «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» کاهش یافت. 

رشد نسبی ارزش معاملات خُرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با کاهش 10 درصدی به رقم 4 هزار و 306 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 497 میلیارد تومان بود که 12 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

اما ارزش معاملات خرد سهام رشد کرد و با افزایش 6 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 991 میلیارد تومان رسید که 69 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

نمادهای تأثیرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای «فارس»، «فولاد» و «پارسان» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند و «خودرو»، «حکشتی» و «قرن» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «شگویا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «توسن»، «بگیلان» و «زنگان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و شتران و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، توسن و فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افت قیمت اکثریت نمادها

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 49 نماد رشد قیمت داشتند که 36 نماد بورسی و 13 نماد فرابورسی بودند. همچنین 436 نماد کاهش قیمت داشتند که 310 نماد بورسی و 126 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 10 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 87 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما