در نیمه نخست سال رخ داد

افزایش ۳۱۵درصدی سود خالص پتروشیمی خوزستان

کدخبر: 469711
سود خالص حسابرسی‌شده پتروشیمی خوزستان در ۶ماه نخست سال با افزایش قابل توجه ۳۱۵درصدی به ۳هزار و ۳۸۱ میلیارد ریال رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازدنیای اقتصاد- محمد‌صادق امیدوار : مطابق ‌صورت‌‌های ‌مالی منتشر شده در کدال، ‌درآمد‌های ‌عملیاتی و ‌بهای ‌تمام ‌شده ‌پتروشیمی خوزستان ‌در‌۶‌ماه ‌نخست ‌سال ‌جاری به ‌ترتیب ‌با ‌افزایش‌ ۱۸۵ و ۷۵ درصدی ‌نسبت ‌به ‌دوره ‌مشابه ‌سال گذشته ‌مواجه ‌شده ‌‌است.

شرکت پتروشیمی خوزستان در ۶ ماه نخست سال جاری با به کارگیری ۴۵۲ نفر نیروی کار توانسته است با فروش حدود ۷ هزار و ۱۲۰ تن محصولات خود،  درآمدی معادل ۶ هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال کسب کند که این میزان نسبت به درآمد‌های عملیاتی دوره ۶ ماه نخست سال گذشته (‌۲ هزار و ۴۲۵ میلیارد ریال) با افزایش ۱۸۵درصدی روبه‌رو بوده است. البته باید خاطر‌نشان کرد این افزایش ۱۸۵ درصدی در حالی محقق شده است که حجم فروش محصولات این شرکت تنها ۸/ ۵ درصد افزایش داشته و دلیل عمده افزایش درآمد‌های حاصل از فروش محصولات این شرکت در ۶ ماه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش نرخ فروش محصولات بوده است.

در مورد فروش داخلی پتروشیمی خوزستان باید بیان کرد در ۶ماه نخست سال جاری حجم فروش داخلی حدود ۶.۶۶۶ تن بوده که از این محل به میزان ۶ هزار و ۴۲۸ میلیارد ریال درآمد حاصل شده است. در مورد فروش صادراتی،  این شرکت در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۹ فروش خارجی نداشته و حجم فروش صادراتی در دوره ۱۲ ماهه سال گذشته ۶۷.۵۰۰ کیلوگرم بوده است که از این محل حدود ۴۵ میلیارد ریال درآمد حاصل شده است، اما در دوره۶ ماه نخست سال‌جاری میزان فروش صادرات حدود ۴۵۴ تن بوده که درآمدی ۴۸۱ میلیارد ریالی ایجاد کرده است.

افزایش ۳۱۴ درصدی سود عملیاتی پتروشیمی خوزستان

بهای تمام شده درآمد‌های عملیاتی پتروشیمی خوزستان در ۶ ماه نخست سال‌جاری برابر با ۳ هزار و ۳۴۲ میلیارد ریال بوده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (یک هزار و ۹۰۹ میلیارد ریال) به میزان ۷۵درصد افزایش داشته است. همچنین هزینه‌‌هاى فروش، ادارى و عمومى این شرکت در ۶ ماه نخست سال جاری با افزایش ۳۶درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان ۲۵۵ میلیارد ریال بوده است.

در مورد سایر درآمدها و هزینه‌های عملیاتی ۶ ماه نخست سال‌جاری، درآمد‌های عملیاتی با کاهش ۹۵ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، به میزان ۳۲ میلیارد ریال و میزان هزینه‌های عملیاتی با افزایش ۲۵ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، به میزان ۲۹۱ میلیارد ریال بوده است. در نهایت با توجه به موارد ذکر شده، میزان سود عملیاتی پتروشیمی خوزستان در ۶ ماه نخست سال جاری برابر با ۳ هزار و ۵۳ میلیارد ریال بوده که نسبت به دوره ۶ ماه نخست سال گذشته (۷۳۶ میلیارد ریال) با افزایش ۳۱۴درصدی روبه‌رو بوده است.

افزایش سایر درآمد‌های عملیاتی پتروشیمی خوزستان

پتروشیمی خوزستان در ۶ ماه نخست سال جاری توانسته است از محل سایر درآمدهای عملیاتی (درآمدهای سرمایه‌گذاری و اقلام متفرقه‌) به میزان ۳۴۸ میلیارد ریال درآمد کسب کند که این عنوان نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افزایش ۲۱۹ درصدی روبه‌رو بوده است. بیش از نیمی از این درآمد‌ها (۱۹۶ میلیارد ریال)  از محل سود حاصل از سپرده‌های سرمایه‌گذاری به دست آمده، همچنین در بازه زمانی مذکور، از محل سود حاصل از واگذاری ساختمان به میزان ۹۰ میلیارد ریال درآمد برای این شرکت حاصل شده است. در نهایت  و باتوجه به موارد ذکر شده، سود خالص پتروشیمی خوزستان در دوره ۶ ماه نخست سال‌جاری برابر با ۳ هزار و ۳۸۱ میلیارد ریال بوده که این میزان نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۸۱۴ میلیارد ریال) با افزایش ۳۱۵درصدی روبه‌رو بوده است.

شرکت پتروشیمی خوزستان (سهامی عام) در اسفند ماه ۱۳۷۶ تاسیس  و در سال  ۱۳۹۱ به بورس اوراق بهادار وارد شده است. مرکز و محل فعالیت اصلی این شرکت در منطقه ویژه اقتصادی امام (ره) واقع شده است. موضوع فعالیت اصلی این شرکت شامل احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری کارخانه‌های صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور محصولات شیمیایی‌، ذخیره، واردات و صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمی و پتروشیمیایی و فرآورده‌های فرعی و مشتقات ذی‌ربط آنها و انجام کلیه فعالیت‌های تولیدی و صنعتی، فنی، مهندسی و بازرگانی است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی