آغاز هفته بورس بازارن سبز می شود یا قرمز؟

نشانه های صعود بورس کم‌رنگ شد /پیش بینی بازار سهام امروز

کدخبر: ۵۰۲۴۳۱
گرچه بورس در هفته گذشته با رشد شاخص ها همراه شد، اما افت شاخص کل در آخرین روز معاملاتی هفته، چشم انداز نسبتا منفی برای معاملات امروز ایجاد کرده است.
نشانه های صعود بورس کم‌رنگ شد /پیش بینی بازار سهام امروز

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس تهران پس از برخورد به مقاومت 1.6 میلیون واحد در مسیر اصلاح قرار گرفت و هنوز هم نمی توان با اطمینان گفت که اصلاح آن به پایان رسیده است.

البته هفته گذشته نشانه هایی مبنی بر بازگشت مجدد به مدار صعودی مشاهده شد اما این نشانه ها نه تنها کافی نبودند، بلکه با معاملات روز چهارشنبه بسیاری از نشانه ها در مسیر معکوس قرار گرفتند.

یکی از مهم ترین موارد، ارزش معاملات بود که بالاخره پس از مدت ها روند رو به رشد گرفت اما در روز چهارشنبه با کاهش بسیار زیاد ارزش معاملات، مجددا این مورد باعث نگرانی فعالان بازار سهام شد.

ارزش معاملات دوباره کاهش یافت

روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد به حدود 3300 میلیارد تومان رسید که این عدد در سال 1401 دومین روز با ارزش معاملات پایین محسوب می شود.

از نظر تحلیلگران بورس، هر زمان که شاخص قصد رشد داشته باشد باید ارزش معاملات افزایش یابد و رشد شاخص بدون رشد ارزش معاملات، یا اتفاق نمی افتد یا اینکه کوتاه مدت خواهد بود. با این حساب اگر در معاملات امروز هم ارزش معاملات کم باشد، می توان سناریوی رشد مجدد بورس را فعلا نادیده گرفت.

بورس

یکی دیگر از مواردی که در تصمیم گیری بسیاری از معامله گران تاثیر دارد، ورود و خروج پول حقیقی ها به بازار است. از این نظر هم وضعیت مناسب نیست. طی 13 روز معاملاتی گذشته تنها در یک روز ورود پول حقیقی ثبت شده و در مابقی روزها حقیقی ها از بورس سرمایه خارج کرده اند. طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته نیز حقیقی ها در هر روز بیش از 300 میلیارد تومان نقدینگی از بورس خارج کردند که با این حساب فعلا نمی توان گفت که بورس دوباره وارد فاز افزایشی شده است.

آغاز هفته با رنگ سبز یا قرمز؟

شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز فعلا وضعیت خوبی ندارد و طی 13 روز معاملاتی تنها در یک روز خریداران پرقدرت تر بوده اند. در مابقی روزها فروشندگان زور بیشتری از خریداران داشته اند و فعلا می توان گفت شرایط به سود فروشندگان است.

در چنین شرایطی بعید است که در معاملات روز شنبه رشد قابل توجهی در شاخص ها مشاهده شود. از طرفی به دلیل کاهش نرخ ارز و اعمال تحریم های جدید بر صنعت پتروشیمی، احتمال اینکه بازار در معاملات امروز با فشار فروش آغاز به کار کند، بیشتر است. اما در نیمه دوم معاملات، احتمالا شاهد بازاری نوسانی و متعادل تر خواهیم بود.

گرچه که به دلیل تورم موجود در کشور که باعث اثرگذاری بر سود شرکت ها می شود، اگر هم افتی رقم بخورد بعید است که طولانی مدت و سنگین باشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید