تعادل در تعداد نمادهای سبز و قرمز بازار سهام؛

چرخش بورس به سمت خریداران/پیش‌بینی بازار سهام

کدخبر: 506352
گرچه هنوز شرایط به سود فروشندگان پیش می رود، اما آهسته آهسته وضعیت در حال بهبود و چرخش به سود خریداران است.

به گزارش اقتصادنیوز، بورس تهران دیروز هم مثبت بود. رشد کوچک شاخص کل و رشد کوچک تر شاخص هم وزن، چندان در پورتفوی سهامداران اثر نگذاشت، اما شرایطی رقم خورد که نشان از بهبود وضعیت به سود خریداران دارد.

یکی از مهم ترین رویدادها، رشد ارزش معاملات آن هم به میزان 15 درصد بود. ارزش معاملات خرد روز گذشته بیش از 3500 میلیارد تومان بود که از دو جهت می توان به این موضوع نگاه کرد. دیدگاه اول، نگاهی مثبت از جهت افزایش ارزش معاملات است و دیدگاه دوم، نگاهی منفی به این صورت است که وقتی پایین ترین ارزش معاملات در سال 1401 ثبت شده، افزایش روز بعد از آن را نمی توان سیگنال قطعی افزایش ارزش معاملات در نظر گرفت.

کاهش شتاب خروج پول و افزایش قدرت خرید حقیقی ها

با همه این شرایط، فعلا می توان گفت که ارزش معاملات یک گام به سمت بالا برداشته که این موضوع با دو اتفاق مثبت دیگر همراه شده است.

مسئله اول، کاهش شتاب خروج پول حقیقی ها از بازار است. روز گذشته حدود 200 میلیارد تومان پول حقیقی ها از بازار خارج شد که نسبت به روز دوشنبه حدود 60 میلیارد تومان کمتر است و از شتاب آن نیز کاسته شده است.

نکته مثبت دوم هم افزایش جزئی قدرت خریداران حقیقی است. شاخص قدرت خریداران حقیقی از عدد 0.93 در روز دوشنبه به عدد 0.99 در روز سه شنبه رسید که نشان دهنده رشد جزئی قدرت خریداران حقیقی است. البته این شاخص تا زمانی که بالای عدد یک الی 1.2 تثبیت نشود، نمی توان گفت که حقیقی ها دوباره ترغیب به سرمایه گذاری در بورس شده اند.

تعادل در تعداد نمادهای سبز و قرمز

دیروز با وجود رشد شاخص ها، اما تعداد نمادهای منفی و مثبت تقریبا برابر بود که این نشان دهنده ایجاد یک تعادل نسبی در بازار است. البته این تعادل هر روز می تواند به یک سمت شکسته شود که شرط شکسته شدن آن در جهت مثبت، افزایش ارزش معاملات است و در مقابل، با هر خبر منفی می تواند به سمت منفی شدن گام بردارد.

برای بازار امروز پیش بینی می شود که بخشی از تقاضا به معاملات فردا کشیده شود و حداقل در ابتدای معاملات شاهد رشد جزئی قیمت ها باشیم. اما احتمالا در نیمه دوم معاملات شاهد غلبه فروشندگان بر خریداران باشیم که البته این برتری فروشندگان هم چندان شدید و پررنگ نخواهد بود.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی