گزارش «اقتصادنیوز» از بازار سهام 3 مرداد؛

دومین ریزش بزرگ سال در بورس /شپنا صدرنشین شد

کدخبر: 510544
اقتصادنیوز: امروز شاخص‌های بورس ریزش سنگینی را پشت سر گذاشتند. افت 8 هزار واحدی شاخص هم وزن دومین ریزش بزرگ در سال جاری است.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز دوشنبه سوم مرداد ماه، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش 24 هزار و 346 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 439 هزار و 411 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با افت 8 هزار و 902 واحدی در سطح 391 هزار و 131 واحدی ایستاد. این بزرگ‌ترین ریزش شاخص‌های بورس در دو ماه اخیر است. همچنین افت 8 هزار واحدی شاخص هم وزن دومین ریزش بزرگ در سال جاری است. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 307 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 874 واحد قرار گرفت.  

امروز نمادهای «فولاد»، «شبندر» و «شاوان» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «دعبید»، «وپخش» و «لپارس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «رافزا»، «فتوسا» و «زنگان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شپنا صدرنشین است و شبندر و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، آریا و ددانا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

گروه‌های قرمز

در معاملات دوشنبه، اغلب نمادهای بازار قرمزپوش شدند. قیمت سهام تمامی نمادها در گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات»، «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی»، «فراورده‌های نفتی و کک»، «محصولات شیمیایی»، «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات»، «استخراج کانه‌های فلزی»، «سرمایه‌گذاری‌ها» و «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» کاهش یافت. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 129 هزار و 655 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 124 هزار و 552 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 620 میلیارد تومان رسید. 

رشد صف‌های فروش 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 215 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 62 درصد رشد کرد و در رقم 13 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد تکنو (شرکت تکنو تار) با صف‌ خرید 4 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از تکنو، نمادهای غدشت (شرکت دشت مرغاب) و لپارس (شرکت پارس الکتریک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد خزامیا (شرکت زامیاد) تعلق داشت که ارزش آن 16 میلیارد تومان بود. پس از خزامیا، نمادهای خگستر، وساپا، وآذر و شاوان بیشترین صف فروش داشتند. 

بورس

 

تیتر یک
اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
از دست ندهید
فلای تودی