کاهش قدرت خریداران حقیقی

امید بورسی ها ناامید شد /پیش بینی بورس 3 آبان

کدخبر: ۵۲۹۷۷۹
اقتصادنیوز: فروشندگان در حال شکست دادن خریدارانی هستند که اخیرا وارد بازار شده بودند. اگر وضعیت بورس یکی دو روز دیگر طبق روند دیروز ادامه پیدا کند، می توان گفت که تلاش خریداران برای عوض کردن روند بازار بی نتیجه بوده است.
امید بورسی ها ناامید شد /پیش بینی بورس 3 آبان

به گزارش اقتصادنیوز ، با اینکه اخیرا معاملات بورس از دو جهت شاهد پیشرفت بود اما دیروز با افت نسبتا سنگینی که شاخص کل بورس داشت، وضعیت دوباره بد شد. روز گذشته شاخص کل بورس 19 هزار واحد افت کرد و جو روانی بازار را دوباره به هم ریخت.

فرش قرمز برای بورس /شامه بازار دلار تیز شد

انتظار سرمایه گذاران این است که پس از این افت سنگین در شاخص ها و قیمت نمادها، دیگر افت سنگینی در بازار رخ ندهد و حتی یک رشد کوچک به سمت بالا هم داشته باشد، اما افت دیروز شاخص ها امیدها را بر باد داد.

شاخص کل که در همین هفته کانال یک میلیون و 300 هزار واحد را از دست داده، در حال افت متوالی است و این اتفاق در حالی رخ می دهد که خریداران تحرکاتی از خود نشان داده بودند.

سیگنال ریزش بورس به بازار ارز /رانت در فروش دلار سهمیه ای؟

افزایش قدرت خریداران حقیقی که اخیرا اتفاق افتاده بود، یکی از عواملی بود که باعث امیدواری سرمایه گذاران شد. این طور تصور می شد که خریداران قوی کم کم در حال وارد شدن به بازار هستند و فروشندگان را تسلیم می کنند؛ اما دقیقا عکس این موضوع اتفاق افتاد.

کاهش قدرت خریداران حقیقی

دیروز شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد 0.83 رسید که با کاهش قابل توجهی همراه بود. طی سه روز معاملاتی گذشته، میانگین این شاخص عدد 1.06 بود اما دیروز دوباره وضعیت عوض شد و فروشندگان قدرت خود را به بازار نشان دادند.

البته همچنان ارزش معاملات خرد در بازار رو به افزایش است و این نکته را می توان تنها نقطه امید در معاملات بورس دانست. دیروز هم با اینکه شاخص ها افت زیادی کردند، اما ارزش معاملات خرد نسبت به روز یکشنبه رشد کرد که از این نظر می توان گفت وضعیت در حال بهبود است. اما رشد ارزش معاملات باید همراه با رشد قدرت خریداران حقیقی و عدم خروج پول خرد از بازار باشد که فعلا اینگونه نیست.

رکود ادامه دارد...

با توجه به گزارشات فصلی که شرکت ها اخیرا منتشر کرده اند، امیدواری که بابت افزایش سود برخی از شرکت ها وجود داشت از بین رفته و فعلا باید رکود بورس را ادامه دار دانست.

با این حال برای معاملات امروز احتمالا شاهد بازار متعادل تری باشیم که با افت سبک شاخص ها همراه خواهد بود.

تیتر یک
کارگزاری مفید